Rzekome cuda eucharystyczne w Poznaniu

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 22 lut 2012, 22:30

zamiast..


Nie ma żadnego zamiast


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 23 lut 2012, 18:30

Turretin pisze:
Rembov pisze:
Turretin pisze:Zapoznaj się może najpierw sam z doktryną o transsubstancjacji i historią tej doktryny w KRzK.

Słuszna myśl: http://pl.wikipedia.org/wiki/Transsubstancjacja


Gruntowne studium historii i rozwoju doktryny transsubstancjacji wymaga badania źródeł o wiele rzetelniejszych niż Wiki.

Co proponujesz?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 23 lut 2012, 22:25

Sądziłem, że podasz jakieś źródło inne niż wikipedia, w którym będzie można poznać historię powstania tego dogmatu, ale widzę, że stać Cię jedynie na dalsze tworzenie red herringu i powtarzanie w nim tekstów o "mordowaniu protestantów".
Pas. Nie ma jak rozmawiać z człowiekiem, który zapętlił się w kwestii "morderstw na protestantach".


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Miles Christi
Posty: 31
Rejestracja: 18 lut 2012, 23:32
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Miles Christi » 24 lut 2012, 13:54

Ze swej strony oczekuję rzeczowego uzasadnienia negacji rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii bo jak na razie...

Turretin pisze:Poczytaj sobie jakąkolwiek rzetelną historię Kościoła - ze szczególnym uwzględnieniem historii reformacji XVI wieku...


Na czym polega rzetelność dzieła "wielebnego" Filipa Schaffa?


Ad maiorem Dei gloriam
Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 24 lut 2012, 21:12

Nie czytuję komiksów, co mi zarzucają obecni tu Katolicy, natomiast przedstawiłem fakty, na które nie mają odpowiedzi, a więc:
1. Jak Jeden jest Pan Jezus, tak jest jeden chleb, który Pan złamał i dał uczniom. Opłatków jest wiele. Dlaczego? Wierni nie są godni jeść z tego co kapłan?
2. Opłatki są okrągłe. Dlaczego?
3. Monstrancja ma kształt słońca. Dlaczego? (i po co wogóle takie akcesoria).

Dodam jeszcze, że kapłan KRK unosi w górę większy opłatek, który potem sam zjada i mówi "oto Baranek Boży ..." na co wierni Katolicy usłyszawszy dzwoneczki ( :cry: ) klękają i uderzają się w piersi. To ciekawe, że nie unosi pozostałych mniejszych opłatków (może to nie baranki, ale mniejsze owieczki, i poza tym wcale nie są łamane).

Darujcie mi te żarty, ale sami widzicie drodzy katolicy, że Wasze średniowieczne tradycje nie trzymają się kupy i nijak się mają do przykazania Pana Jezusa.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 24 lut 2012, 21:33

1. Jak Jeden jest Pan Jezus, tak jest jeden chleb, który Pan złamał i dał uczniom. Opłatków jest wiele. Dlaczego? Wierni nie są godni jeść z tego co kapłan?

Nie wiem o czym piszesz. Opłatki w Kościele katolickim są używane w czasie Wigilii. Może o Hostiach?
Hostii jest wiele, ponieważ wiele osób przystępuje do Komunii Świętej. Natomiast to, czy spożywają tą, którą łamie kapłan, czy inne, zależy od zwyczaju w danej parafii.

Tomek12 pisze:2. Opłatki są okrągłe. Dlaczego?

Opłatki są prostokątne. Przynajmniej te, które w mojej okolicy używa się w czasie Wigilii. Hostie natomiast są okrągłe, ponieważ taki kształt jest przyjęty od wieków. Równie dobrze mogły by być trójkątne lub w jakimkolwiek innym kształcie.

Tomek12 pisze:3. Monstrancja ma kształt słońca. Dlaczego?

Monstrancje mają różne kształty, niekoniecznie słońca: http://www.google.pl/search?q=monstranc ... 80&bih=864
Promienie, które są najczęstszym motywem ozdobnym, mają kierować wzrok na Ciało Chrystusa pod postacią chleba, które jest w niej umieszczone.

Tomek12 pisze:Dodam jeszcze, że kapłan KRK unosi w górę większy opłatek, który potem sam zjada i mówi "oto Baranek Boży ..." na co wierni Katolicy usłyszawszy dzwoneczki ( :cry: ) klękają i uderzają się w piersi. To ciekawe, że nie unosi pozostałych mniejszych opłatków (może to nie baranki, ale mniejsze owieczki, i poza tym wcale nie są łamane).

Byłeś kiedykolwiek na Mszy Świętej i obserwowałeś przyjmowanie Komunii Świętej? Wątpię. Idź, obejrzyj, to będziemy mogli porozmawiać o tym, co czyni ksiądz.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 lut 2012, 22:08

1. Jak Jeden jest Pan Jezus, tak jest jeden chleb, który Pan złamał i dał uczniom. Opłatków jest wiele. Dlaczego? Wierni nie są godni jeść z tego co kapłan?
2. Opłatki są okrągłe. Dlaczego?
3. Monstrancja ma kształt słońca. Dlaczego? (i po co wogóle takie akcesoria).


Darujcie mi te żarty,


No po prostu nas załatwiłeś potęgą swoich argumentów!Opadły nam ręce , leżymy i kwiczymy z bezsilnej złości.... ;)

To tak skoro już sobie żartujemy... :lol: :lol: :rotfl: :rotfl:

A tak poważnie to twoje wypowiedzi są dla mnie kwintesencją antykatolickiego, kompletnie bezmyślnego, fanatyzmu.

I śmieszno i straszno zarazem


Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 25 lut 2012, 11:18

Rembov pisze:Monstrancje mają różne kształty, niekoniecznie słońca: http://www.google.pl/sear...iw=1280&bih=864
Rembov pisze:Opłatki w Kościele katolickim są używane w czasie Wigilii. Może o Hostiach?

Jak zwał, tak zwał. Materiał ten sam. Może być wafelek, co nie zmienia faktu, że po konsekracji jest dla Was Bogiem.

Rembov pisze:Hostie natomiast są okrągłe, ponieważ taki kształt jest przyjęty od wieków.

"Ale na początku tak nie było". Słoneczko też jest okrągłe.

Rembov pisze:Równie dobrze mogły by być trójkątne

Nie wątpię, z okiem w środku.

Rembov pisze:Monstrancje mają różne kształty, niekoniecznie słońca: http://www.google.pl/sear...iw=1280&bih=864


Ja tam widzę same słoneczka.

Rembov pisze:Promienie, które są najczęstszym motywem ozdobnym, mają kierować wzrok na Ciało Chrystusa pod postacią chleba, które jest w niej umieszczone.


Czyli imitacja promieni. Czapka - imitacja ognia. Dym, różaniec - imitacja modlitwy, no i w efekcie mamy: KRK - imitacja Kościoła.

Rembov pisze:Byłeś kiedykolwiek na Mszy Świętej i obserwowałeś przyjmowanie Komunii Świętej? Wątpię.


No masz, chłopie, przez 21 lat byłem gorliwym katolikiem. Jeśli maiłbym jednym słowem określić co się tam dzieje, to wybrałbym "teatr". Teatr jednego aktora, który nauczył się w seminarium na pamięć wszystkich gestów i tłum na widowni wykonujący gesty, których nawet nie rozumie. Do tego jakieś specjalne stroje, świeczki, dymy, dzwoneczki, kropienie, klękanie przed wafelkiem, obnoszenie bożków w procesji. A do tego przekonanie, że te wymysły podobają się Bogu. Granice absurdu są przekroczone. Rzeczywiście i śmieszne i straszne zarazem.

Jak przyjechali wierzący z Nowej Zelandii, to koniecznie chcieli zobaczyć "korpus Christi" to niezwykłe widowisko. Pełni ekscytacji kręcili wszystko kamerą jakby dzikusów z Afryki.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 lut 2012, 11:24

Pas, ponieważ nie zależy Ci na uzyskaniu informacji, a jedynie na nawracaniu z katolicyzmu na protestantyzm.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości