Sola Scriptura - Boża prawda czy wymysł ludzki?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 sie 2008, 17:03

Pisanie do kogoś "dawaj" jest raczej niegrzeczną formą.


Masz rację!Przepraszam!


Awatar użytkownika
Lii
Posty: 86
Rejestracja: 11 sty 2008, 16:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lii » 24 sie 2008, 17:07

Albertus pisze:Dobra!Jak zwał tak zwał.Dawaj argumenty biblijne albo jakiekolwiek inne za tą zasadą

Zapraszam do wysłuchania.
Sola Scriptura/Tylko Pismo(cz.1)


A Jezus zaraz wyciągnął rękę, uchwycił go i rzekł mu: O małowierny, czemu zwątpiłeś? Mt 14,31
Teraz ujrzysz, co Ja uczynię II Mojż. 6,1
Nie ma nic niemożliwego dla Boga w stosunku do tych, którzy Mu ufają.
Jowi
Posty: 252
Rejestracja: 11 sty 2008, 23:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jowi » 24 sie 2008, 17:22

Albertus pisze:Jeżeli w 16 wieku ktoś przychodzi i zaczyna głosić zasadę o której nikt wcześniej nie słyszał to chyba on powinien raczej udowodnić jej prawdziwość ?
Zastanawiające jest to, że jakoś nigdy nikt nie miał potrzeby udowadniania prawdziwości nauki o spowiedzi czy wniebowzięciu NMP. A może mi wmówisz, że to sobie tak było od początku?


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 sie 2008, 17:23

Zatem: czym, wedlug ciebie, jest Sola Scriptura? Pytam, bo skoro rzuciles temat, to wypadaloby go zdefiniowac.


rozumiem mniej więcej tak że biblia jest jedynym autorytetem w sprawach wiary i praktyki chrześcijanina

Jeśli się pomyliłem to proszę o poprawienie mnie , to w końcu zasada protestancka a nie moja.


Awatar użytkownika
smokeustachy
Posty: 428
Rejestracja: 11 sty 2008, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Skądinąd nie bądz taki ciekawy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: smokeustachy » 24 sie 2008, 17:26

Haereticus pisze:
Albertus pisze:Zasada sola scriptura nie była znana w pierwotnym Kościele ponieważ Kościół dodawał do Pisma Świętego coraz to kolejne księgi

Nie zmienia to faktu, że zasada ta była obecna w Kościele. Pisma + nauczanie apostołów. Kolejne księgi były spisanym tym nauczaniem.

Mądry tekst o zasadzie sola scriptura: http://www.gotquestions.org/Polski/sola-scriptura.html Polecam.

W Kościele to była obecna zasada "Scriptura" a ta strona nie jest w stanie nawet przedstawić argumentacji katolickich krytyków tego dogmatu, czyli słabiutko.
Natomiast w Ewangeliach Sola Scriptura oczywista występuje - stosuja ją faryzeusze żeby godzić w Dobrą Nowinę.


"...papiestwo tkwi w każdym z nas...." (c) Turretin :-)

SEKS_Slax: http://chomikuj.pl/soplandia/Slax
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 sie 2008, 17:35

Albertus napisał/a:
Zasada sola scriptura nie była znana w pierwotnym Kościele ponieważ Kościół dodawał do Pisma Świętego coraz to kolejne księgi

Nie zmienia to faktu, że zasada ta była obecna w Kościele. Pisma + nauczanie apostołów. Kolejne księgi były spisanym tym nauczaniem.

Mądry tekst o zasadzie sola scriptura: http://www.gotquestions.o...-scriptura.html Polecam.


Nauczanie apostołów to Tradycja.Część z niej został zpisana i została ustanowieniem Kościoła włączona do Pisma Świętego.Pismo Święte jest więc częscią Tradycji ale nie całą Tradycją.

Gdyby Kościół pierwszych wieków znał zasadę sola scriptura to żadne księgi z NT nie stałyby się Pimem Świętym


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 sie 2008, 17:39

Albertus napisał/a:
Jeżeli w 16 wieku ktoś przychodzi i zaczyna głosić zasadę o której nikt wcześniej nie słyszał to chyba on powinien raczej udowodnić jej prawdziwość ?
Zastanawiające jest to, że jakoś nigdy nikt nie miał potrzeby udowadniania prawdziwości nauki o spowiedzi czy wniebowzięciu NMP. A może mi wmówisz, że to sobie tak było od początku?


Dla mnie zastanawiające jest to że protestanci żądają ciągle udowadniania biblijnego przez katolików zasad katolickich a sami nie potrafią biblijnie uzasadnić jednej ze swoich podstawowych zasad


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 sie 2008, 17:43

Albertus napisał/a:
Dobra!Jak zwał tak zwał.Dawaj argumenty biblijne albo jakiekolwiek inne za tą zasadą

Zapraszam do wysłuchania.
Sola Scriptura/Tylko Pismo(cz.1)


Wybacz ale brakuje mi czasu na słuchanie.Jeśli chcesz podyskutować to napisz coś samodzielnie


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 sie 2008, 17:45

A czy może być inny autorytet, jak tylko Słowo Boże?


w Kościele pierwszych wieków musiał być inny autorytet



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości