Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 5:13-16

Studium poszczególnych ksiąg biblijnych!
Uwagi, obserwacje itp.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 5:13-16

Postautor: fantomik » 19 kwie 2008, 22:55

Mianem wstępu kilka zasad (a może ich brak):
- można pisać swoje subjektywne odczucia nt. omawianego fragmentu Pisma
- dozwolone jest podawanie innych referencji w tym temacie (także dla poszczególnych wersów)
- dozwolone jest używanie słowników i komentarzy biblijnych, piszmy tylko z jakich korzystamy :-)
- jak ktoś zna grekę to bardzo proszę, jeśli jest to sensowne, o "rozpracowanie" danych fragmentów też w grece dla tych, którzy greki (jeszcze) nie znają :-)
- zadawać można też pytania :-)


5:13-16 Podobieństwo o soli i światłości.

W podobieństwie tym występują dwa porównania: do soli, oraz do światłości (miasto położone na górze, świeca);
Sól w tych czasach służyła głównie jako konserwant (w przeciwieństwie do naszych obecnych czasów, w których jest głównie przyprawą). Była też bardzo często zanieczyszczona i duże jej ilości zwyczajnie wietrzały i nie nadawała się już do konserwowania żywności.
Jezus nazwał swoich uczniów światłością świata, ale o sobie także mówił jako o światłości świata: J8,12; J12:35-36; J12,46.

Pozdrawiam,
f.


Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 19 kwie 2008, 23:24

zwietrzała sól nadaje się tylko do wyrzucenia podobnie jak zakryte światło, które jest bezużyteczne. poza tym, sól jest niezbędna do życia (prawidłowego funkcjonowania i zdrowia organizmu) :)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 5:13-16

Postautor: Lash » 20 kwie 2008, 16:52

fantomik pisze: Sól w tych czasach służyła głównie jako konserwant (....). Była też bardzo często zanieczyszczona i duże jej ilości zwyczajnie wietrzały i nie nadawała się już do konserwowania żywności.f.

Czyzbys sugerowal ze konserwatywne chrzewscijanstwo jest najlepsze :shock: :shock: ;) ;) ;) :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 5:13-16

Postautor: fantomik » 20 kwie 2008, 21:27

Lash pisze:[...]Czyzbys sugerowal ze konserwatywne chrzewscijanstwo jest najlepsze :shock: :shock: ;) ;) ;) :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

;-)
Jeśli przyjąć za alternatywę pozycję liberalną to na pewno wolę być konserwą ;-)
Ale rzecz jasna to tylko moje prywatne zdanie :-)

edit: a tak bardziej na poważnie ;-) to chyba najbliżej mi do neoewangelikalizmu.

Pozdrawiam,
f.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 5:13-16

Postautor: Lash » 21 kwie 2008, 09:21

fantomik pisze:
Lash pisze:[...]Czyzbys sugerowal ze konserwatywne chrzewscijanstwo jest najlepsze :shock: :shock: ;) ;) ;) :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

;-)
Jeśli przyjąć za alternatywę pozycję liberalną to na pewno wolę być konserwą ;-)
Ale rzecz jasna to tylko moje prywatne zdanie :-)

edit: a tak bardziej na poważnie ;-) to chyba najbliżej mi do neoewangelikalizmu.

Pozdrawiam,
f.


Oczywiscie byl to zarcik. Jakos tak mi sie z konserwowaniem poskladalo :)
Ja lubie - Biblijne reformoawane nauczanie ale w coraz to nowym opakowaniu.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 21 kwie 2008, 18:46

Mt 5:16 Bw "Tak niechaj świeci wasza światłość przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie."
Myślę, że powinno bardzo poważnie podchodzić do tego polecenia - uważam, że to polecenie, a nie rada. Nie wystarczy nic złego nie robić... Nie wiem jak wam, ale mocno wątpię, że mam jakieś większe sukcesy w okazywaniu swojej (Jezusowej) światłości przed ludźmi, a otaczające mnie ludzie nie bardzo mają za co chwalić mego Ojca, który w niebie... To znaczy, wiadomo, że każdy ma za co dziękować Bogu, ale żeby ze względu na mnie, to raczej nie bardzo... :(


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 21 kwie 2008, 20:08

Axanna pisze: Mt 5:16 Bw "Tak niechaj świeci wasza światłość przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie."
Myślę, że powinno bardzo poważnie podchodzić do tego polecenia - uważam, że to polecenie, a nie rada. Nie wystarczy nic złego nie robić... Nie wiem jak wam, ale mocno wątpię, że mam jakieś większe sukcesy w okazywaniu swojej (Jezusowej) światłości przed ludźmi, a otaczające mnie ludzie nie bardzo mają za co chwalić mego Ojca, który w niebie... To znaczy, wiadomo, że każdy ma za co dziękować Bogu, ale żeby ze względu na mnie, to raczej nie bardzo... :(

i tu sie mylisz, chyba, ze nie wszystkich ludzi zaliczasz do ludzi.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 21 kwie 2008, 21:08

Korci mnie, Bracie, odpisać ci na to.... ale się wstrzymuje, ściskając zęby, by się nie okazało, iż od siebie nawzajem przyjmujemy chwałę :->
ale dzięki! :oops:


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 21 kwie 2008, 21:15

Axanna pisze:Korci mnie, Bracie, odpisać ci na to.... ale się wstrzymuje, ściskając zęby, by się nie okazało, iż od siebie nawzajem przyjmujemy chwałę :->
ale dzięki! :oops:

ale musisz przyznac, ze mamy tendencje do pomijania takiej ewentualnosci, a przeciez trudno wymagac od ateisty, zeby chwalil Ojca, ktory jest w niebie.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 21 kwie 2008, 21:26

He, jakoś mi to wcześniej do głowy nie przyszło... rzeczywiście... trudno :O
No to odpiszę :oops:
Więcej by takich braci, jakie są na tym forum, to by my - siostry, chwaliły by i dziękowały za was Ojcu tak mocno, jak dziękujemy teraz :-)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 21 kwie 2008, 21:32

Axanna pisze:He, jakoś mi to wcześniej do głowy nie przyszło... rzeczywiście... trudno :O
No to odpiszę :oops:
Więcej by takich braci, jakie są na tym forum, to by my - siostry, chwaliły by i dziękowały za was Ojcu tak mocno, jak dziękujemy teraz :-)

Siostrzyczki smialo mozecie dziekowac, kochamy Was i dziekujemy Bogu za Was!
:heart:
... no dobra, Braciszkow tez... :mrgreen:


Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 21 kwie 2008, 22:32

śmiało mówię: dzięki Bracia! :]


Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 22 kwie 2008, 20:21

faktycznie wyjdzie, że kadzę, ale co tam, mnie jest z wami po prostu doooooooooobrzeeeeeeeee :love: :rotfl: :lmao: :-D



Wróć do „Studium Biblii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość