Męski prachromosom z Kamerunu

Dyskusje o powstaniu świata.
biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Męski prachromosom z Kamerunu

Postautor: biooslawek » 18 mar 2013, 23:02

Kolejny piękny przykład niezgodności filogenetyki molekularnej z wcześniejszymi założeniami i branymi z sufitu datowaniami. No i być może dowód na to, ze przedstawiciele ludzi współczesnych płodnie krzyżowali się z przedstawicieli wymarłych ras ludzkich, takich, jak homo erectus czy homo ergaster, którzy żyli całkiem niedawno. Kolejny dowód, że tamci dawni ludzie należeli tego samego gatunku, co my. Do homo sapiens.

http://www.rp.pl/artykul/9137,990182-Me ... erunu.html

Męski prachromosom z Kamerunu

Mieszkaniec Karoliny Południowej, zmarły przed kilku laty, miał najstarszy na Ziemi chromosom Y

Firma Family Tree DNA zajmuje się sekwencjonowaniem DNA na zlecenie klientów prowadzących rodzinne poszukiwania genealogiczne. Dysponuje bazą danych z DNA kilkuset tysięcy osób, co pozwala ujawniać różnice między sekwencjami i porządkować je chronologicznie.

Częstotliwość zachodzących mutacji pozwala ustalać wiek poszczególnych partii danego chromosomu.

Każdy mężczyzna odziedziczył swój chromosom Y po wspólnym przodku, który żył od 140 do 60 tys. lat temu. W przypadku Alberta Perry (Afroamerykanin) firma Family Tree DNA trafiła na „minę": jego chromosom Y świadczy o tym, że jego linia męska oddzieliła się od wspólnego przodka 338 tys. lat temu, czyli 114 tys. lat przed pojawieniem się Homo sapiens, i to w najstarszej wersji, przyjmując że pojawił się 140 tys. lat temu, a nie 60 tys.

Wyniki uzyskane w laboratorium Family Tree DNA sprawdził dr Michael Hammer z Uniwersytetu Arizony w Tucson. Zbadał DNA Alberta Perry i porównał z 6 tysiącami chromosomów z bazy danych. Znalazł podobieństwa z chromosomami Y jedenastu mężczyzn w pewnej wiosce w Kamerunie. Jego zdaniem Albert Perry i ci mężczyźni odziedziczyli swoje chromosomy Y w linii, która była starsza od Homo sapiens, rozwijała się zanim pojawił się człowiek współczesny.

Z ustaleń genetyków wynika, że 35 tys. lat temu dochodziło do krzyżowania Homo sapiens i neandertalczyków. Do krzyżowania mogło także dochodzić dawniej i gdzie indziej, w Afryce, między Homo sapiens i bardziej archaicznymi gatunkami ludzkimi. Skamieniałe prehistoryczne kości pochodzące z okolic kameruńskiej wioski, w której tkwią korzenie Alberta Perry, wykazują cechy charakterystyczne zarazem dla człowieka współczesnego i ludzi archaicznych.

– To zaskakujące, ponieważ przed tym odkryciem gałąź najbardziej odmienna chromosomu Y była znajdowana wśród przedstawicieli pierwotnych populacji myśliwych i zbieraczy – Pigmejów i KhoeKhoe (LudzieLudzie) – z południowej Afryki, uważanych dotychczas za populacje najbardziej archaiczne, najbardziej oddalone genetycznie od „głównego pnia" Homo sapiens – podkreśla Michael Hammer.


biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: biooslawek » 20 mar 2013, 16:16

Oczywiście nie jest to żaden "dowód". Aby osobniki należały do tego samego gatunku, muszą mieć nie tylko możliwość krzyżowania się, ale także krzyżowania się bez zmniejszenia dostosowania względem populacji macierzystych.(....)[/quote]

Rodziło się płodne potomstwo i to wystarczy, żeby z całą pewnością uznać tych krzyżujących się ludzi za przedstawicieli tego samego gatunku. Choć specjacja nie wyklucza tego, że jakieś dwie populacje, które przestały się płodnie krzyżować należą do tego samego gatunku:

http://bioslawek.wordpress.com/2012/05/ ... -gatunkow/
Czy specjacja jest mechanizmem powstawania nowych gatunków?
Obrazek

Sprzeczność polega na tym, że początek "gatunku" homo sapiens datuje się na 200 000 lat temu. Ten fragment DNA datowany jest na kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej, a więc logicznie rzecz biorąc u potomków tych homo sapiens, którzy pojawili się 200 000 lat temu, nie powinien występować. Jedynym ratunkiem było uznanie, że jest to domieszka genów "innych gatunków ludzi", którzy krzyżowali się z tymi ludźmi i przekazali tym homo sapiens ten fragment genomu. Tym samym przyznaje się, że te "inne gatunki" wcale nie były innymi gatunkami, ponieważ mogły płodnie się krzyżować z jakimiś przedstawicielami gatunku wczesnych homo sapiens. Więc mamy tautologiczne wyjaśnianie: homo sapiens powstało 200 000 lat temu i krzyżowało się z innym homo sapiens, którego omawiany fragment genomu powstał kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej.

A teraz ci przypomnę, a niektórych zaznajomię, na czym polega badanie dystansu molekularnego: Badanie dystansu molekularnego polega na badaniu homologicznych (takich samych) sekwencji, pobranych od porównywanych organizmów. Następnie analizuje się różnice i podobieństwa w sekwencjach. Jeżeli takie analogiczne geny różnią się sześcioma zmianami, a wiadomo, że jedna zmiana zachodzi raz na milion lat (tempo mutacji), to wyciągnie się wniosek, że te dwie sekwencje rozeszły się (uległy dywergencji) 6 000 000.



Wróć do „Kreacjonizm vs. Ewolucjonizm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości