Zielonoświątkowcy a baptyści

Forum pod specjalnym nazdorem moderatorskim - odpowiedzi moderowane.
mateusz422
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2017, 22:53
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: mateusz422 » 28 lut 2017, 12:11

Czym różnią się te dwie denominacje?


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: believer » 28 lut 2017, 14:32

Kiedy się nawróciłem u baptystów w 1989 r to istniały różnice takie: zielonoświątkowcy wierzyli, że dary Ducha typu uzdrawianie, proroctwa, mówienie językami istnieją współcześnie, a baptyści byli raczej zdania, że przeminęły z apostołami, baptyści wydali książkę w 1987 pt. "Charyzmatycy" gdzie twierdzili, że takie dary jak wymieniłem nie istnieją. Baptyści modlili się po kolei, pojedynczo tzn jedna osoba po drugiej, a zielonoświątkowcy wszyscy na raz, u baptystów często występowały stare pieśni z Głosu Wiary, chóry w niektórych zborach, chociaż u mnie graliśmy na gitarze, zielonoświątkowcy mieli pieśni i zespoły tzw. uwielbieniowe. Zielonoświątkowcy uczyli, że chrzest Duchem następuje przeważnie po nawróceniu i jest od nawrócenia odrębnym wydarzeniem (chociaż różnie tłumaczyli co to jest chrzest Duchem), baptyści uważali, że chrzest Duchem występuje zawsze w momencie nawrócenia. W kolejnych latach wiele się zmieniło. U baptystów powstały zespoły uwielbieniowe, nie ma u baptystów obecnie jednolitej nauki na temat chrztu Duchem, są tacy którzy wierzą jak wyżej napisałem czyli po staremu ale i tacy baptyści co wierzą jak zielonoświątkowcy, są zbory baptystów niecharyzmatyczne i charyzmatyczne. U baptystów są osoby o poglądach kalwińskich, wierzące w niemożliwość utraty zbawienia jak i o poglądach arminiańskich i wierzące w możliwość utraty zbawienia. Na ten temat były dyskusje w ich czasopiśmie Słowie Prawdy. U zielonoświątkowców rzadziej się spotyka osoby o poglądach kalwińskich. Zarówno u baptystów jak i zielonoświatkowców występuje takie zjawisko: poszczególne zbory mogą się bardzo różnić i ja osobiście w pewnym mieście wybrałbym zielonośw. a w innym baptystów. U zielonoświątkowców występuje wiele niepokojących zjawisk: niektóre zbory głoszą demonologie i tworzą grupę zborów w KZ, które razem współpracują, występuje czasami ewangelia sukcesu, spotkałem się że wkładają koloratki, stuły, różowe szatki upodobniając się do katolików, baptyści też czasami chodzą w koloratkach. Trudno więc coś polecić, poleciłbym niektóre zbory zielonoświątkowe Kościoła Zielonoświątkowego, zbory CHWZ, zbory EWZ, może z 1 KCHWE a od różnej maści innych zborów charyzmatycznych, niezrzeszonych i małych denominacji bym się trzymał z dala w tym od większości zborów KCHWE, KBwCH. Kość Chwały, Kościoła Mocy. Podobnie poleciłbym tylko niektóre zbory baptystów w zależności od miasta, ale mimo, że ja jestem zielonoświątkowcem, to uważam, że u baptystów rzadziej spotyka się dziwne zjawiska typu wrzeszczenie, padania niby w Duchu, pozytywne wyznawanie i inne kosmiczne zjawiska.....na które patrzę z przykrością.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: christianinroman » 02 mar 2017, 15:02

Ja aktualnie jestem w ChWZ w Kłodzku i widzę, że to jest moje miejsce. Chrzest wiary brałem w KZ, potem byłem u prostaków a teraz wiem, że żyję w wolności Chrystusowej. Polecałbym też Kościół Wolnych Chrześcijan i KECh.


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: MrSponge » 03 mar 2017, 12:36

christianinroman pisze:(...) potem byłem u prostaków (...)

Przepraszam, gdzie...? :O


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: KAAN » 03 mar 2017, 20:23

MrSponge pisze:
christianinroman pisze:(...) potem byłem u prostaków (...)

Przepraszam, gdzie...? :O
Chyba chodzi o prostaczków, jest taka społeczność.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: Oberyn. » 03 mar 2017, 22:58

Taka nierejestrowana społeczność, która ma trochę zborów rozsianych po Polsce. Chyba najwięcej zborów jest na Dolnym Śląsku.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Ryszard
Posty: 126
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:44
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Wrocław
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: Ryszard » 18 kwie 2018, 08:04

Zielonoświątkowcy i Baptyści to kościoły bratnie, w wielu miejscach w Polsce ze sobą współpracują. Różni te wyznania stosunek do darów Ducha Świętego. Zielonoświątkowcy kładą duży nacisk na dary, a nawet niektórzy uważają chrzest Duchem Świętym jako drugi ważniejszy chrzest od chrztu wodnego. Baptyści uważają, że oba chrzty to jedno. Niektórzy Zielonoświątkowcy uważają konieczność daru języków w życiu wierzącego człowieka. Zaś baptyści widzą dary Ducha jako jeden z przejawów działającego kościoła. W nauczanie podkreślają znaczenie wiary, szukania inspricaji w Piśmie Świętym, zaś dary ducha są bardziej indywidualnym doświadczeniem jednostki niż całego zboru.


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: Justyna » 19 kwie 2018, 08:05

christianinroman pisze:Ja aktualnie jestem w ChWZ w Kłodzku i widzę, że to jest moje miejsce. Chrzest wiary brałem w KZ, potem byłem u prostaków a teraz wiem, że żyję w wolności Chrystusowej. Polecałbym też Kościół Wolnych Chrześcijan i KECh.



Czym się różni CHWZ od prostaków? Myślałam, że jest to samo :)


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: magda » 20 kwie 2018, 00:51

ja chodziłam i do Zielonych i do Baptystów i jednak nie chodzę już do Zielonoswiatkowego bo stwierdziłam że to cos nie tak z tym bełkotaniem , nie wyglada to że to jakieś języki a do tego jak się modla na głos wszyscy razem to jakos mi nieswojo bo taki bałagan, i ich uzdrawianie tez nie działa , byłam kiedyś na takim wieczornym nabożeństwie dla starszych ludzi i wyszłam jak mieli uzdrawiać i powiem szczerze ze po tym uzdrawianiu mi sie pogorszyło czyli te dary u nich to raczej nieprawdziwe i mnie to odrzuciło nawet miałam strach bo kilku pastorów na mnie ręce nakładało , no ale jak widać nic mi tym nie przekazali , zostali mi Baptyści wolę ich chociaż kobiety nauczaja nie na nabożeństwach niedzielnych a na dodatkowych takich kameralnych w srody i chodzą w leginsach do koscioła, No ale Baptystów mam koło domu. Ja bym chodziła na twoim miejscu do Wolnych chrześcijan bo nie są w ekumenii tak słyszałam ale np dla mnie są za daleko.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: ZbiMacz » 20 kwie 2018, 13:22

Hbr 2:4 A Bóg poręczył je również znakami i cudami, i różnorodnymi niezwykłymi czynami oraz darami Ducha Świętego według swojej woli.
Ja jestem w KeCh i uważam że dary Ducha Świętego są czymś niezależnym od nas, choć oczywiście możemy się modlić o nie. Z tego co doświadczyłem to Bóg daje nam pragnienie które nas popycha w określonym kierunku i nas prowadzi.
Co do chrztu Duchem to kwestia indywidualna, ale najczęściej to wpierw poznajemy Słowo Boże i mamy pragnienie zmiany życia aż dochodzimy do momentu kiedy musimy wybrać między starym życiem a nowym z Bogiem. Często jest tak że nie wiemy tak do końca w co się pakujemy. Już wyjaśniam. Idąc przez całe życie jako katolik nawet się nie spodziewasz że Bóg się do Ciebie odezwie. A tu nagle doświadczasz Jego mocy i łaski która ukazuje Prawdę Ewangelii przez którą widzisz fałsz w którym do tej pory wierzyłeś. Masz jednocześnie świadomość że idąc za prawdziwą Ewangelią musisz porzucić herezje krk a tym samym w oczach najbliższych jesteś osobą nawiedzą i potępioną.
Prawdziwa zaś zmiana człowieka następuje dopiero po otrzymaniu Ducha Świętego.

Magda, na strój to ja nie patrzę i sam nie ubieram się szykownie. Przychodzimy razem się modlić a nie robić pokaz mody strojów wizytowych. A kobiety niech chodzą w czym chcą, byle skromnie i nie wyzywająco.


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: magda » 20 kwie 2018, 23:00

No po prostu leginsy sa bardzo obcisłe i prowokujace , faceci wodzą wzrokiem za kobietą w leginsach jak jest taka wypięta obserwowałam niktórzy cały czas nabożństwa zerkają, przeciez jak chce tak prowokować no to nie na nabożństwie. Szczerze mówiac u Zielonych tak nie chodzą ubrane a u Baptystów i owszem.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: christianinroman » 21 kwie 2018, 08:07

Justyna. Wywodzą się z jednego źródła bo kiedyś byli razem. Podzieliły ich instrumenty muzyczne na nabożeństwach i umywanie nóg. To są dwie zasadnicze kwestie różniące ich, bo jest ich więcej ale są to ,,drobiazgi".


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: Justyna » 21 kwie 2018, 22:10

christianinroman pisze:Justyna. Wywodzą się z jednego źródła bo kiedyś byli razem. Podzieliły ich instrumenty muzyczne na nabożeństwach i umywanie nóg. To są dwie zasadnicze kwestie różniące ich, bo jest ich więcej ale są to ,,drobiazgi".


Czy prostacy mają swoje strony internetowe?


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Zielonoświątkowcy a baptyści

Postautor: magda » 22 kwie 2018, 19:55

Nigdy bym nie przypuszczała ze maja ze soba cokolwiek wspólnego tak sa rózne te koscioły


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Bezpieczny Kącik”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości