Posłowie-protestanci

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Dezerter » 20 lis 2015, 00:11

Rembov pisze:Dezerterze, ciebie też zapytam: Skąd wziąłeś tę informację?

wydedukowałem :-)
Ilość czynnych synagog * ilość uczestników sobotnich nabożeństw
ilość żydów w Polsce * % wierzących w Izraelu
kiedyś na FŻP, ktoś pokusił się o próbę oceny i z tego co pamiętam wyszło w dyskusji, że na pewno mniej niż 2000
ale palca nie dam sobie uciąć za te spekulacje - a danych twardych brak


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
tulip
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2018, 18:04
wyznanie: Reformowani Baptyści
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: tulip » 28 lis 2018, 20:20

Efendi pisze:Nawet nie wiedzialem o tym, ze onegdaj w Gdansku bylo weilu luteran to wiem, ale o kalwinach nie wiedzialem.

Smutny los spotkal polskich kalwinow. Niegdys jedno z najwiekszych wyznan w polce a dzisiaj garstka ludzi.


Wiernych zawsze była garsta hehehe :-D jak w Izraelu.
Baptysci w Polsce niestety to armienianie w 90%
:-/ Wg mnie teologia baptystów i wyznanie wiary nie ma dużo wspólnego z kalwinizmem. Chyba dopiero ostatnio pojawili się baptysci reformowani. Kogo doliczacie do kalwinistow? Z punktu widzenia teologii i wyznania wiary w sumie baptysci reformowani to tez kalwinisci...
Co do luteran, osobiście nie znam żadnej osoby stamtąd, ale słyszałam że obecnie to martwy kościół (obym się myliła). Oni zatrzymali się na reformacji Lutra, kościół ciągle reformujacy się- to jest cecha zdrowego kościoła.


"Panie! Do kogo pójdziemy? Ty masz słowa żywota wiecznego." J 6:68
tulip
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2018, 18:04
wyznanie: Reformowani Baptyści
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: tulip » 01 gru 2018, 09:31

Efendi pisze:
tulip pisze:Co do luteran, osobiście nie znam żadnej osoby stamtąd, ale słyszałam że obecnie to martwy kościół (obym się myliła). Oni zatrzymali się na reformacji Lutra, kościół ciągle reformujacy się- to jest cecha zdrowego kościoła.

Zle slyszalas. Maja sie dobrze ;)
Natomiast co do kosciola ewangelicko-reformowanego juz od kilku lat sie dosc mocno wyludnia z tego co wiem. Chyba tylko parafia warszawska jakos sobie lepiej radzi



Może i tak. Najważniejsze, że kalwinizm i teologia reformowana (jako biblijne nauczanie) nie znika, a ostatnie parę lat chyba nawet odwrotnie :D Tak mi się wydaję. Coraz częściej można spotkać wierzących protestantów z innych denominacji mających zdrowe, biblijne poglądy ;-) Więc Chwała Bogu, to jest najważniejsze


"Panie! Do kogo pójdziemy? Ty masz słowa żywota wiecznego." J 6:68
wybrana
Posty: 871
Rejestracja: 02 gru 2016, 19:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: wybrana » 01 gru 2018, 11:12

tulip pisze:Może i tak. Najważniejsze, że kalwinizm i teologia reformowana (jako biblijne nauczanie) nie znika, a ostatnie parę lat chyba nawet odwrotnie :D Tak mi się wydaję. Coraz częściej można spotkać wierzących protestantów z innych denominacji mających zdrowe, biblijne poglądy ;-) Więc Chwała Bogu, to jest najważniejsze

Kalwinizm, to nie biblijne nauczanie.
Kalwinizm głosił herezję, że Bóg zbawi tylko tych przez siebie wybranych. Czyli możesz grzeszyć ile się da, bo jak cię Bóg z góry nie wybierze, to uświęcanie twoje nic ci nie pomoże. Czyli uświęcanie swojego życia i życie zgodnie z wolą Bożą - nic ci nie pomoże, jeżeli z góry nie byłaś przez Boga do zbawienia przeznaczenia. Ta herezja zwalnia człowieka z obowiązku czynienia dobra i jeszcze zwalnia go z obciążenia czynienia zła, bo w sumie,to nie człowieka wybiera, ale Bóg z góry go skazuje albo na zbawienie, albo na potępienie.
Nie tak nauczał Jezus Chrystus, który nauczał, by uświęcać swoje życie w miłości Bożej i każdy, kto czyni wolę Bożą - stają się dziećmi Bożymi - braćmi i siostrami Jezusa.
Do zbawienia Bóg przeznacza każdego człowieka, bo Jezus umarł na krzyżu, by każdy kto w Niego wierzy i naśladuje Go - był zbawiony.


Miłość Jezusa - moim zbawieniem
Trwanie w Jezusie - Boga uwielbieniem
tulip
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2018, 18:04
wyznanie: Reformowani Baptyści
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: tulip » 01 gru 2018, 14:25

Efendi pisze:
tulip pisze:Najważniejsze, że kalwinizm i teologia reformowana (jako biblijne nauczanie) nie znika

Kalwinizm z predestynacją i innymi wynalazkami biblijnym nauczaniem? Dobry żart ;)

Coraz częściej można spotkać wierzących protestantów z innych denominacji mających zdrowe, biblijne poglądy

Zdrowe i biblijne = kalwińskie? :lmao:


Właśnie to miałam na myśli :) podaj mi chociażby jeden przykład gdzie teologia reformowana nie jest biblijna


"Panie! Do kogo pójdziemy? Ty masz słowa żywota wiecznego." J 6:68
tulip
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2018, 18:04
wyznanie: Reformowani Baptyści
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: tulip » 01 gru 2018, 14:31

wybrana pisze:
tulip pisze:Może i tak. Najważniejsze, że kalwinizm i teologia reformowana (jako biblijne nauczanie) nie znika, a ostatnie parę lat chyba nawet odwrotnie :D Tak mi się wydaję. Coraz częściej można spotkać wierzących protestantów z innych denominacji mających zdrowe, biblijne poglądy ;-) Więc Chwała Bogu, to jest najważniejsze

Kalwinizm, to nie biblijne nauczanie.
Kalwinizm głosił herezję, że Bóg zbawi tylko tych przez siebie wybranych. Czyli możesz grzeszyć ile się da, bo jak cię Bóg z góry nie wybierze, to uświęcanie twoje nic ci nie pomoże. Czyli uświęcanie swojego życia i życie zgodnie z wolą Bożą - nic ci nie pomoże, jeżeli z góry nie byłaś przez Boga do zbawienia przeznaczenia. Ta herezja zwalnia człowieka z obowiązku czynienia dobra i jeszcze zwalnia go z obciążenia czynienia zła, bo w sumie,to nie człowieka wybiera, ale Bóg z góry go skazuje albo na zbawienie, albo na potępienie.
Nie tak nauczał Jezus Chrystus, który nauczał, by uświęcać swoje życie w miłości Bożej i każdy, kto czyni wolę Bożą - stają się dziećmi Bożymi - braćmi i siostrami Jezusa.
Do zbawienia Bóg przeznacza każdego człowieka, bo Jezus umarł na krzyżu, by każdy kto w Niego wierzy i naśladuje Go - był zbawiony.


Kalwinizm to przede wszystkim Bogocentryczne (wywyzszajace Boga a nie człowieka, otwierające piekno i moc Jego natury) nauczanie o łasce, również o wybraniu, ale nie tylko. Niestety dużo osób ma błędne przedstawienie o kalwinizmie. To Co napisałaś, że można grzeszyc ile się chce bo Bóg i tak wybacze to herezia w żaden sposób niezwiazana z kalwinizmem, również uważam, że nie jest to biblijnym nauczaniem. W taki sposób myśleć może tylko osoba niezbawiona. Nie znam zadnego kalwiniste ktory by miał takie poglądy))) No właśnie, przed tym że by powiedzieć, że coś jest nieprawdziwe należy z tym ciut bliżej zapoznać się. To tak samo jak bym powiedziała, że wszyscy zieloni wierzą w ewangelię sukcesu.
Co do wybrania jest o tym wspomniane w biblii tak dużo razy i na tak wiele sposobów, że ciężko to nie zauważyć i z tym się nie zgadzać. Nauka o wybraniu nie zajmuje centralne miejsce w głoszeniu Ewangelii niewierzącym, Bóg wzywa każdego do upamietania i pragnie by każdy był zbawiony- tak jak mówi Pismo :-)


"Panie! Do kogo pójdziemy? Ty masz słowa żywota wiecznego." J 6:68
wybrana
Posty: 871
Rejestracja: 02 gru 2016, 19:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: wybrana » 01 gru 2018, 15:40

tulip pisze:Co do wybrania jest o tym wspomniane w biblii tak dużo razy i na tak wiele sposobów, że ciężko to nie zauważyć i z tym się nie zgadzać. Nauka o wybraniu nie zajmuje centralne miejsce w głoszeniu Ewangelii niewierzącym, Bóg wzywa każdego do upamietania i pragnie by każdy był zbawiony- tak jak mówi Pismo :-)

A znasz doktrynę kalwinizmu?
Teolodzy reformowani opierali swoją doktrynę na Biblii uznając, że tradycja podlega stałej rewizji . Jej centralnym punktem stała się, już po śmierci Kalwina, nauka o predestynacji, inspirowana poglądami św. Augustyna i podkreślająca suwerenność Boga. Wedle niej ludzie od chwili urodzenia są przeznaczeni przez Boga albo do zbawienia, albo do potępienia. Bóg dokonał tego wyboru przed stworzeniem świata i nie będzie on zmieniony. Spełnianie dobrych uczynków jest wyłącznie dowodem, że należymy do grona wybranych przez Boga.

Jakbym czytała doktrynę świadków Jehowy.
Tylko,że ta doktryna - to herezja, bo Jezus Chrystus dał dar zbawienia dla każdego człowieka.
Trzeba tylko w ten dar uwierzyć i go przyjąć z wiarą o jakiej nauczał Jezus Chrystus.
Ta doktryna stoi w opozycji do danego wszystkim ludziom daru zbawienia przez Jezusa Chrystusa.
Zbawieni nie są wybierani przed swoim narodzeniem, bo to oni przez swoje życie sami wybierają, czy pragną żyć w tym i przyszłym życiu z Bogiem, czy bez Boga- Boga jakiego dał nam poznać Jezus Chrystus.


Miłość Jezusa - moim zbawieniem
Trwanie w Jezusie - Boga uwielbieniem
tulip
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2018, 18:04
wyznanie: Reformowani Baptyści
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: tulip » 02 gru 2018, 09:54

Efendi pisze:
tulip pisze:podaj mi chociażby jeden przykład gdzie teologia reformowana nie jest biblijna

W wielu kwestiach ale to nie ten temat.
wybrana pisze:
tulip pisze:Co do wybrania jest o tym wspomniane w biblii tak dużo razy i na tak wiele sposobów, że ciężko to nie zauważyć i z tym się nie zgadzać. Nauka o wybraniu nie zajmuje centralne miejsce w głoszeniu Ewangelii niewierzącym, Bóg wzywa każdego do upamietania i pragnie by każdy był zbawiony- tak jak mówi Pismo :-)

A znasz doktrynę kalwinizmu?
Teolodzy reformowani opierali swoją doktrynę na Biblii uznając, że tradycja podlega stałej rewizji . Jej centralnym punktem stała się, już po śmierci Kalwina, nauka o predestynacji, inspirowana poglądami św. Augustyna i podkreślająca suwerenność Boga. Wedle niej ludzie od chwili urodzenia są przeznaczeni przez Boga albo do zbawienia, albo do potępienia. Bóg dokonał tego wyboru przed stworzeniem świata i nie będzie on zmieniony. Spełnianie dobrych uczynków jest wyłącznie dowodem, że należymy do grona wybranych przez Boga.

Jakbym czytała doktrynę świadków Jehowy.
Tylko,że ta doktryna - to herezja, bo Jezus Chrystus dał dar zbawienia dla każdego człowieka.
Trzeba tylko w ten dar uwierzyć i go przyjąć z wiarą o jakiej nauczał Jezus Chrystus.
Ta doktryna stoi w opozycji do danego wszystkim ludziom daru zbawienia przez Jezusa Chrystusa.
Zbawieni nie są wybierani przed swoim narodzeniem, bo to oni przez swoje życie sami wybierają, czy pragną żyć w tym i przyszłym życiu z Bogiem, czy bez Boga- Boga jakiego dał nam poznać Jezus Chrystus.


Nie wiem skad ten tekst co wkleiłaś i kto to pisał. Wszystkim wiadomo, że kalwinizm jest oparty na 5 doktrynach ŁASKI( nie 5 doktrynach o wybraniu). Jest jeszcze takie zjawisko jak hiperkalwinizm- tak, to herezja. Marcin Luter nie walczył o wybranie nie wyszedł z kościoła kk z powodu, że kk nie chciał uznawać doktryny o wybraniu- przywolalam Ci kolejny fakt, że nie chodzi tu przede wszystkim o to, wybranie jest jedną z 5 doktryn ŁASKI. Biblijny kalwinizm głosi to co mówi Pismo, więc w kontekście wybrania tam gdzie Pismo mówi, że Bóg wybrał swoich przed założeniem świata nie wolno przekręcac lecz należy przyjąć to z pokorą(pycha ludzka nie daje przyjąć fakt, że Bóg tu rządzi a nie czlowiek). A tam gdzie Bóg mówi, że nie odrzuci nikogo kto do niego przyjdzie kalwanisci rownież przyjmują to z pokorą i właśnie to głoszą zagubionym ludzią, gdyż jest to Boża obietnica dla wszystkich. Biblia jest napisana przez Boga, nie wszystko jest wg ludzkiej logiki, Bóg jest mądrzejszy od ludzi.
Jestem członkiem biblijnego zboru kalwinistycznego i mówię Ci jak jest u mnie w zborze i w wielu innych. Urodzilam się w rodzinie baptystów i powiem Ci, że dopiero w wieku 19 lat dowiedziałam się od kaznodziei reformowanego czym jest ta cudowna łaska i cud jaki dokonał Jezus na krzyżu , wtedy właśnie nawrocilam się :-) i w tym kazaniu nie było ani słowo o wybraniu tylko o łasce i o Jezusie, bo wybranie chociaż jest częścią to nie stanowi centrum Ewangelii.
Czytaj Słowo i porównuj wszystko tylko z biblią- tak również staram się robić modląc się o to, by Bóg otworzył swoją prawdę gdyż bez Niego jesteśmy głupi.
P.S. nie zamierzam tu prowadzić debaty lub kłótni :-) miłego dnia życzę :-)


"Panie! Do kogo pójdziemy? Ty masz słowa żywota wiecznego." J 6:68
Torcik
Posty: 464
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Torcik » 02 gru 2018, 12:00

Coraz dziwniejsze sprawy tu głosicie. Wprawdzie mało wiem o kalwiniźmie, ale wiem o 5Sola (oczywiście). Ale o 5 doktrynach ŁASKI ... cóż, pierwsze słyszę. O 5 doktrynach o wybraniu...też nigdy nie słyszałam. Widać wszystkie zawiłości (i ściemy) jeszcze przede mną...do odkrycia. Tylko nie wiem, czy chcę dalej w to brnąć.


Ateistka - dla tutejszych fundamentalistów.
tulip
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2018, 18:04
wyznanie: Reformowani Baptyści
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: tulip » 02 gru 2018, 14:59

Torcik pisze:Coraz dziwniejsze sprawy tu głosicie. Wprawdzie mało wiem o kalwiniźmie, ale wiem o 5Sola (oczywiście). Ale o 5 doktrynach ŁASKI ... cóż, pierwsze słyszę. O 5 doktrynach o wybraniu...też nigdy nie słyszałam. Widać wszystkie zawiłości (i ściemy) jeszcze przede mną...do odkrycia. Tylko nie wiem, czy chcę dalej w to brnąć.


oops, przepraszam, nie chcialam wprowadzac zamieszanie.
Tylko dla wyjaśnienia: doktryny łaski to innaczej punkty kalwinizmu:
Totalna Deprawacja - duchowo martwy człowiek jeżeli krótko;
Usilna i bezwarunkowa elekcja
Nieodparta łaska
Limitowane odkupienie
Przetrwanie świętych

Nie są to ściemy, kościół wczesnochrześciański uzanwał te doktryny, niestety współczesny protestantizm tak daleko potrafi odzchodzić od prawdy, że jego wyznawcy podważają nawet nieomyłność Pisma i to, że jest to natchniona przez Boga księga... :-/
http://www.reformowani.info/czy-wczesny ... yny-laski/

Doktryny o wybraniu - czegos takiego nie istnieje ;-) , napisalam w taki sposob tylko dla tego, aby pokazać, ze w kalwinizmie glownie chodzi o łaske i o to by chwala była oddana tylko Bogu a nie człowieku :-).
Nie musisz znac te nazwy by byc osobą zbawioną ))) ale sens tego jest biblijny i jesli jesteś chrzescianinem to chociaz czesc z tego uznasz za prawde, do niektorych rzeczy dochodzi sie z czasem, ale warto.
Wiec poprostu porzadkuja i opisuja pewne bardzo wazne prawdy biblijne.


"Panie! Do kogo pójdziemy? Ty masz słowa żywota wiecznego." J 6:68

Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości