Grzegorz Braun i moim zdaniem fałszywa opinia o Lutrze

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
kangur
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2020, 12:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Grzegorz Braun i moim zdaniem fałszywa opinia o Lutrze

Postautor: kangur » 01 sie 2020, 12:59

Witam wszystkich serdecznie, jestem tutaj nowy i mam nadzieję, że nie łamię regulaminu tym wpisem ;-)

Zrobiłem filmik gdzie poruszam kwestię filmu dokumentalnego Grzegorza Brauna "Luter i rewolucja protestancka". W mojej opinii jest to fałszywa opinia o Lutrze jak i protestantach. Nie znalazłem żadnych twardych dowodów na potwierdzenie wizji posła Brauna, natomiast historycy jak i kościół katolicki jest raczej w opozycji do jego poglądów.

Co wy o tym sądzicie? Pozdrawiam!

https://www.youtube.com/watch?v=r_VndK6ZWas


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Grzegorz Braun i moim zdaniem fałszywa opinia o Lutrze

Postautor: Albertus » 01 sie 2020, 14:31

W filmie Brauna są rzeczy wątpliwe i może trochę tendencyjne, zwłaszcza jeśli chodzi o osobiste pobudki działania Lutra z początkowego okresu.

Dobrze że jednak w ogóle pojawił się jakiś film odbiegający od lukrowanej i hagiograficznej wizji osoby Lutra w protestanckiej propagandzie powielanej przez komunistów i przez postkomunistów.Wizja samotnego buntownika, wojownika za prawdę, który staje samotny przeciwko potędze diabolicznego papieża i jego Kościoła. Po prostu warto wiedzieć że ta propagandowa wizja to nieprawda i że w życiu Lutra było bardzo wiele rzeczy złych i kontrowersyjnych.

Polskie szkoły na poziomie szkoły średniej w ogóle niczego o tym co było złe w działalności Lutra i wczesnego protestantyzmu nie uczą( A w każdym razie nie uczyły gdy ja szkołę średnią kończyłem). Jestem przekonany że wśród Polaków a szczególnie wśród polskich protestantów taka lukrowana wizja Lutra nadal funkcjonuje dlatego dobrze że taki film, choć niedoskonały i kontrowersyjny powstał.

Najważniejszą zaletą filmu Brauna jest to że ukazuje protestantyzm jako rewolucję społeczną a rozłam religijny wywołany przez Lutra wykorzystanego w celach rewolucyjnych przez książąt, jako środek do celu jakim była zmiana porządku społecznego opartego o Kościół katolicki i katolickie wartości i zasady życia społecznego.Była to właściwie pierwsza udana rewolucja społeczna w Europie która przeorała ówczesne społeczeństwa, przyniosła śmierć setek tysięcy ludzi i spowodowała olbrzymie straty materialne i kulturalne

Film ten również w istotny sposób zajmuje się kwestią odpowiedzialności strony katolickiej za luterański rozłam.Mówi o problemach jakie były wtedy w Kościele katolickim i jakie problemy są w nim obecnie.

Myślę że filmu Brauna nie należy traktować jako prawdy objawionej i można a nawet trzeba z jego tezami dyskutować. Mam jednak nadzieję że ten film będzie przyczynkiem do dyskusji i rozmyślań wśród samych protestantów na temat ich historii i prawdy historycznej na temat ich dziejów.Bo często protestanci opierają się na mitach wytworzonych przez 16 i 17 wieczna propagandę a nie na prawdzie historycznej


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
kangur
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2020, 12:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Grzegorz Braun i moim zdaniem fałszywa opinia o Lutrze

Postautor: kangur » 01 sie 2020, 16:32

Z tego co znalazłem wynika, że jedna i druga strona prowadziła propagandę w 16 i 17 wieku. Jedna strona robiła diabła z Papieża, a druga strona diabła z Lutra. Z informacji i opinii jakie znalazłem wynika, że Grzegorz Braun opierał się na propagandzie strony katolickiej.

Co do poziomu historii w szkole zgadzam się w 100%, niestety to były bardziej jakieś skróty myślowe, niż pełny obraz ale jestem w stanie zrozumieć, że to mogło wynikać z ograniczonego czasu. Historia w szkole to były jakieś 2 godziny tygodniowo, jeśli dobrze pamiętam.

Mam wrażenie, że jedna i druga strona traktuje historię bardzo stronniczo. Może ktoś zna na forum jakąś solidną publikację na ten temat, która jest obiektywna i oderwana od konfliktu pomiędzy katolikami, a protestantami?


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Grzegorz Braun i moim zdaniem fałszywa opinia o Lutrze

Postautor: Albertus » 01 sie 2020, 17:22

kangur pisze:Z tego co znalazłem wynika, że jedna i druga strona prowadziła propagandę w 16 i 17 wieku.



Jednak współczesne postrzeganie historii obecne w przestrzeni publicznej jest zdominowane przez propagandową wersje protestancką.

na przykład przypominam sobie mnóstwo filmów gdzie jest obecna mniej lub bardziej otwarta krytyka katolicyzmu a jakoś nie mogę sobie przypomnieć znanych filmów krytycznych wobec protestantyzmu.

Choć pewnie ze wzrostem sił środowisk lewicowo ateistycznych w USA i Europie można się spodziewać niedługo tępienia wszelkich religii chrześcijańskich , nie tylko katolicyzmu.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
kangur
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2020, 12:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Grzegorz Braun i moim zdaniem fałszywa opinia o Lutrze

Postautor: kangur » 01 sie 2020, 17:43

Wydaje mi się, że przez to, że kościół katolicki ma hierarchię i jasną strukturę, o wiele łatwiej jest atakować kościół katolicki i księży, niż kościoły protestanckie, które są rozdrobnione i które trudno wrzucić wszystkie do jednego worka.

W głównym nurcie ja też nigdy nie widziałem materiałów krytycznych wobec protestantów ale może to wynika, że są mniejszością i nie daje to takiego rozgłosu w Polsce jak afera lokalnego księża czy biskupa?

Ciekawe też jak to wygląda w USA, tam jest multum kościołów protestanckich, może tam media są bardziej ostre wobec poszczególnych odłamów protestanckich?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Grzegorz Braun i moim zdaniem fałszywa opinia o Lutrze

Postautor: KAAN » 01 sie 2020, 20:28

Luter był księdzem katolickim z zakonu augustianów i chciał reformować katolicyzm. Protestował przeciwko niemoralności w KK, ostrzegło fałszywe nauki niezgodne z Biblią i zwrócił uwagę na rzeczywistą drogę zbawienia tj, zbawienie z wiary. Mentalnie pozostał mocno katolicki i to co zarzucają Lutrowi katolicy to dotyczy ich samych tylko w wielokrotnie większym nasileniu. Braun wyprodukował fake news i przedstawił kompletnie zakłamaną wersję historii. Walczy w kłamstwem w historii i jednocześnie produkuje kłamstwa.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kangur
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2020, 12:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Grzegorz Braun i moim zdaniem fałszywa opinia o Lutrze

Postautor: kangur » 10 sie 2020, 09:56

Lord Vajler pisze:Pod tym adresem kilka faktów o środowisku Brauna jak kłamią nt. protestantyzmu.

https://www.youtube.com/watch?v=7Yb4Nhg8sF8



Chętnie obejrzę, dzięki za link ;-)


Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Grzegorz Braun i moim zdaniem fałszywa opinia o Lutrze

Postautor: Suzuja » 19 sie 2020, 13:54

Lord Vajler pisze:Pod tym adresem kilka faktów o środowisku Brauna jak kłamią nt. protestantyzmu.

https://www.youtube.com/watch?v=7Yb4Nhg8sF8


I konkretnie gdzie padają te fakty?


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Grzegorz Braun i moim zdaniem fałszywa opinia o Lutrze

Postautor: Riddick » 21 sie 2020, 19:11

Suzuja pisze:
Lord Vajler pisze:Pod tym adresem kilka faktów o środowisku Brauna jak kłamią nt. protestantyzmu.

https://www.youtube.com/watch?v=7Yb4Nhg8sF8


I konkretnie gdzie padają te fakty?

Najpierw obejrzyj, głupich pytań zadawać nie będziesz.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem

Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości