Debata nr 1A - uczestnictwo i dyskusja

Chciałbyś zaproponować temat debaty? Pragnąłbyś wziąć udział? To miejsce dla Ciebie!
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Debata nr 1A - uczestnictwo i dyskusja

Postautor: Dragonar » 27 lip 2015, 12:34

Na forum Protestanci.info niebawem będzie miała miejsce debata protestancko-katolicka, której temat brzmi: "Tylko Pismo, czy Pismo i Tradycja - co powinno być nieomylnym autorytetem dla Kościoła?".

Jest to pierwsza debata formalna, jaka się tu odbędzie, stąd administracja bardzo prosi o zaangażowanie. Skoro znany jest już temat, konieczne jest zebranie uczestników. Potrzebujemy jednego przedstawiciela stanowiska protestanckiego oraz jednego przedstawiciela stanowiska katolickiego.

Przede wszystkim, nie trzeba się bać wzięcia udziału, ponieważ:
- w debatach nie mają brać udział wyłącznie tytani teologii, ale zwykli użytkownicy forum, którzy wypowiadają się kulturalnie,
- jest to dopiero pierwsza debata, stąd przestrzeganie regulaminu (zobacz: LINK) nie będzie bez litości egzekwowane, jest to niejako próba debaty,
- osoby chodzące do pracy lub posiadające inne obowiązki nie będą poganiane, ponieważ w debatach forumowych nie liczy się zbytnio czas, dlatego jedną wypowiedź można spokojnie tworzyć - w skrajnych sytuacjach - nawet parę dni.

Zgłaszajcie się bez obaw, zaś administracja wybierze dwóch uczestników, po jednym dla każdego stanowiska. Jedyne warunki to bycie protestantem/katolikiem oraz przestrzeganie zasad kultury osobistej. :)
Ostatnio zmieniony 31 lip 2015, 17:05 przez Dragonar, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
keres1372
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2015, 01:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Debata nr 1 - uczestnictwo i dyskusja

Postautor: keres1372 » 27 lip 2015, 14:13

Zgłaszamy się pod tym postem ?
Jeśli tak to się zgłaszam po stronie katolików.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Debata nr 1 - uczestnictwo i dyskusja

Postautor: Dragonar » 27 lip 2015, 14:24

keres1372 pisze:Zgłaszamy się pod tym postem ?

Tak. :)
Polecam poczytać "Regulamin prowadzenia debat", zwłaszcza punkt 4:2, aby dowiedzieć się, jak wygląda taka debata: LINK.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 27 lip 2015, 17:17

Fajnie, ale kto z protestantow jest obcykany w tym temacie? Trzeba wysunac jakiegos mocnego zawodnika. Wiem ze Filip czyta Tradycje, ciekawe tylko czy mu sie chce i czy ma czas. Cos nie ma odzewu z obozu protestantow. No dalej, zglaszajcie sie, nie trzescie portami ;P


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 27 lip 2015, 22:57

Ariela pisze:Fajnie, ale kto z protestantow jest obcykany w tym temacie? Trzeba wysunac jakiegos mocnego zawodnika. Wiem ze Filip czyta Tradycje, ciekawe tylko czy mu sie chce i czy ma czas. Cos nie ma odzewu z obozu protestantow. No dalej, zglaszajcie sie, nie trzescie portami ;P

Po stronie katolickiej poza zgłoszonym już kandydatem mogliby zgłosić się jeszcze: Albertus, Rembov lub Obserwatorek. Z protestantów w debacie chętnie zobaczyłbym Filipa, Adalbertusa lub fauxpasa. Oczywiście to tylko propozycje - każdy może. Nie bójcie się, ludziska! :D


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: navi31 » 27 lip 2015, 23:00

Ariela co sie martwisz o protestantoow:) Nie zabraknie spokojna głowka :)
Dragonar bedzie miał z czego wybierać

Ja juz widze dobrych kandydatów:
KAAN, fauxpas (to jest dobry zawodnik), Zbyszekg4, i inni , moze nawet dr. sky :-)


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 27 lip 2015, 23:08

navi31 pisze:Dragonar bedzie miał z czego wybierać

Wybiera cała administracja forum. ;)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: navi31 » 27 lip 2015, 23:11

a czy w debacie będa ogłoszeni zwycięzcy?
Mam nadzieje ze nie, bo taka debata to musi być z korzyścią, zeby jedni poznali troszkę wierzenia drugich
W ten sposob wzrastamy, a nie przy niezdrowej rywalizacji:)


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 27 lip 2015, 23:41

navi31 pisze:a czy w debacie będa ogłoszeni zwycięzcy?
Mam nadzieje ze nie, bo taka debata to musi być z korzyścią, zeby jedni poznali troszkę wierzenia drugich
W ten sposob wzrastamy, a nie przy niezdrowej rywalizacji:)

Nie będą ogłoszeni. :)

"Kiedy w IV sekcji debaty moderator dokonuje podsumowania i kończy debatę, zabronione jest, aby opowiadał się po stronie któregokolwiek uczestnika debaty." (4:7)

Rywalizacja nie jest celem debaty.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 27 lip 2015, 23:45

Poczekajmy aż Rembov wróci.Może się zgłosi.
Temat jest kuszący. Choć moim zdaniem odpowiedź na pytanie w temacie debaty tak oczywista że właściwie nie ma nad czym debatować.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 27 lip 2015, 23:49

Albertus pisze:Poczekajmy aż Rembov wróci.Może się zgłosi.

Liczyłem na Ciebie. Rembova miało tydzień nie być. ;)

Albertus pisze:Temat jest kuszący. Choć moim zdaniem odpowiedź na pytanie w temacie debaty tak oczywista że właściwie nie ma nad czym debatować.

Nie przesadzajmy - kwestia jest bardzo dyskusyjna, a jednocześnie fundamentalna dla całej teologii protestanckiej lub katolickiej.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 27 lip 2015, 23:53

myślę że Rembov wróci :)

Liczę na niego bo ma zapał i cierpliwość

fundamentalna dla całej teologii protestanckiej lub katolickiej.


Nie przesadzajmy. Przed Lutrem nikt nie dostrzegał takiej alternatywy i nie usiłował wybierać między Pismem a Pismem i Tradycją.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 27 lip 2015, 23:57

Dragonar pisze:
Ariela pisze:Fajnie, ale kto z protestantow jest obcykany w tym temacie? Trzeba wysunac jakiegos mocnego zawodnika. Wiem ze Filip czyta Tradycje, ciekawe tylko czy mu sie chce i czy ma czas. Cos nie ma odzewu z obozu protestantow. No dalej, zglaszajcie sie, nie trzescie portami ;P

Po stronie katolickiej poza zgłoszonym już kandydatem mogliby zgłosić się jeszcze: Albertus, Rembov lub Obserwatorek. Z protestantów w debacie chętnie zobaczyłbym Filipa, Adalbertusa lub fauxpasa. Oczywiście to tylko propozycje - każdy może. Nie bójcie się, ludziska! :D


A może ty spróbujesz?


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 28 lip 2015, 00:01

Albertus pisze:Nie przesadzajmy. Przed Lutrem nikt nie dostrzegał takiej alternatywy i nie usiłował wybierać między Pismem a Pismem i Tradycją.

Nie chcę zaczynać debaty już tutaj, jednak chodziło mi o to, że jeżeli ktoś jest postawiony przed wyborem między protestantyzmem i katolicyzmem, to w istocie jest to kwestia fundamentalna. Odpowiedź na pytanie, które jest tematem debaty sprawia, że stajemy się protestantami lub katolikami - stawiamy się po jednej lub po drugiej stronie, zaś w z kwestii autorytetu w Kościele wynika rozwiązanie również innych problemów, niezależnie od dziedziny teologii. Jeżeli przekona się protestanta lub katolika w tej sprawie, reszta jego światopoglądu nieuchronnie musi ulec zmianie. Tymczasem niepotrzebnie użyłeś słowa "nikt", ponieważ nawet, gdy nie zgadzamy się, czy pierwotny Kościół stosował zasadę Sola Scriptura, to z pewnością główne postaci tzw. prereformacji ją wyznawały.

Albertus pisze:A może ty spróbujesz?

W jakiejś debacie chciałbym wziąć udział, ale na pewno nie w tej i nie teraz - za dużo zajęć, a do tego niebawem pojawi się planowany od dawna wyjazd.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 28 lip 2015, 00:06

Tymczasem niepotrzebnie użyłeś słowa "nikt", ponieważ nawet, gdy nie zgadzamy się, czy pierwotny Kościół stosował zasadę Sola Scriptura, to z pewnością główne postaci tzw. prereformacji ją wyznawały.


No tak.Masz rację. Lepiej było napisać że przez pierwsze tysiąclecie istnienia Kościoła praktycznie nikt nie dostrzegał takiej alternatywy



Wróć do „Organizacja debat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości