"Nawrócenie", pytania

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

"Nawrócenie", pytania

Postautor: Psrus » 11 paź 2008, 18:00

Witajcie bracia :mrgreen:
Jestem nowy na forum, jak widać... Ale już od dłuższego czasu zainteresowany jestem przejścia z katolicyzmu na protestantyzm, może ktoś powiedzieć że to pochopna decyzja, mam dopiero 16 lat. Jednak i tak poczekam kilka lat z ostateczną decyzją. Zdania raczej nie zmienię... ale po prostu rodzina by nie zrozumiała i takie tam... Wolę najpierw nie być zależnym od nikogo.
W moim mieście (70 tyś. mieszkańców) jest jeden kościół ewangelicko-augsburski. Czytałem trochę o protestantyzmie lecz nadal mam kilka pytań:
1) Jak przedstawia się struktura kościoła protestanckiego, jest w jakaś samowola czy jak? Odłamy jakoś sobie podlegają czy to jakby oddzielne instytucje?
2) Jak wygląda przejście z katolicyzmu na protestantyzm, czy to ot tak, przestanie się chodzić do jednego kościoła i zacznie się chodzić do drugiego, czy istnieją jakieś ustalone procedury?
3) Chciałbym się dowiedzieć więcej na temat Maryi w p., wiem że nie istnieje jej kult ale naczytałem się o jakichś demonach czy diabłach poszywających się pod nią. :O Jak się przedstawia sprawa z nią?
4) Jak wygląda obrzęd mszy św.?
5) Podobno kiedyś do Pisma Św. dodano jakieś "buble" żeby mieć argumenty na protestantów. Co to za fragmenty pisma?
6) Jakie są święta w kościele protestanckim? Czy Boże Narodzenie i Wielkanoc wyglądają tak samo jak w KRK, wiecie, tradycje, obrzędy i takie tam...
Jesli podobne pytania już gdzieś tu były to przepraszam że powielam. :-/
Jeśli chodzi o może życie katolickie to jest po prostu... żadne... Po prostu zdaję sobie sprawę że KRK to instytucja manipulująca wiernymi i przeinaczająca wolę Najwyższego zawartą w Biblii. Przeraża mnie obłuda i chciwość księży, z którą stykam się na co dzień (taki przykład, będąc na wakacjach w kościele ksiądz zbierając "na tacę" tym głośniej mówił "Bóg zapłać" i ktoś większą sumę wrzucił). Do spowiedzi nie chodzę, dopiero w sytuacji kiedy rodzice się upomną że "pasowało by iść"... Ale i tak wszystkie są nieważne bo to bardzo wstydliwe zwierzać się komuś, kto może grzeszy bardziej niż ja... Części grzechów po prostu nie wyznaję. Ale mówię Jezusowi że bardzo za wszystkie żałuję.


Chętnie porozmawiam tu na forum i na gg na ten temat. :)


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 11 paź 2008, 18:27

Witaj panie Cosmo.

Muszę cię zmartwić, ale twoja postawa jest niewłaściwa.

19. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa, nie oszukuj, czcij ojca swego i matkę.
20. A on mu odpowiedział: Nauczycielu, tego wszystkiego przestrzegałem od młodości mojej.
21. Wtedy Jezus spojrzał nań z miłością i rzekł mu: Jednego ci brak; idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie, po czym przyjdź i naśladuj mnie. (Mar. 10:19-21 BW)

59. Do drugiego zaś rzekł: Pójdź za mną! A ten rzekł: Pozwól mi najpierw odejść i pogrzebać ojca mego.
60. Odrzekł mu: Niech umarli grzebią umarłych swoich, lecz ty idź i głoś Królestwo Boże.
61. Powiedział też inny: Pójdę za tobą, Panie, pierwej jednak pozwól mi pożegnać się z tymi, którzy są w domu moim.
62. A Jezus rzekł do niego: Żaden, który przyłoży rękę do pługa i ogląda się wstecz, nie nadaje się do Królestwa Bożego. (Łuk. 9:59-62 BW)

oraz:

37. Kto miłuje ojca albo matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien; i kto miłuje syna albo córkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien.
38. I kto nie bierze krzyża swego, a idzie za mną, nie jest mnie godzien.
39. Kto stara się zachować życie swoje, straci je, a kto straci życie swoje dla mnie, znajdzie je. (Mat. 10:37-39 BW)

Przemyśl, przemódl to, szukaj Boga z całego serca a Go znajdziesz. Zbawienie otrzymują tylko ci którzy są gotowi zostawić wszytko co posiadają, ty właśnie pokazałeś, że "może za kilka lat wyjdziesz z bałwochwalczej religii." Odkładanie nawrócenia na później to najgłupszy pomysł i może cię to kosztować wieczność.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 11 paź 2008, 18:31

Tutaj znajduje się recenzja filmu napisana przez katolickiego księdza "Egzorcyzmy Emilii Rose" w której to ksiądz egzorcysta (oblat Maryi niepokalanej) wyjaśnia dlaczego objawienia w Fatimie mają charakter demoniczny: http://www.filmweb.pl/topic/376818/topic.html
Bardzo polecam również o objawieniach maryjnych: http://video.google.pl/videoplay?docid= ... yjne&hl=pl

Szatan jest mistrzem oszustwa i może przybrać dowolną postać. Może on przybrać postać anioła, Maryi, Jezusa i każdej innej osoby.

14. I nic dziwnego; wszak i szatan przybiera postać anioła światłości.
(2 Kor. 11:14 BW)


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 11 paź 2008, 18:45

Witaj :) Dobrze że trafiłeś na to forum ;) Przede wszystkim to czy będziesz katolikiem, protestantem czy buddystą nie ma żadnego znaczenia, jeśli nie narodzisz się na nowo, czyli jeśli twój duch nie zostanie ożywiony. Każdy człowiek rodzi się ze skażoną naturą przez grzech (grzech pierworodny). Każdy człowiek zasługuje na piekło z powodu grzechu. Tylko Jezus może uzdrowić twojego ducha i dać łaskę zbawienia - to jest właśnie nowonarodzenie. Polega na odwróceniu się od grzechu, a zaufaniu Jezusowi jako Panu i Zbawicielowi. Tylko przez wiarę w Jezusa możesz zostać zbawionym (nie przez dobre uczynki, sakramenty, przynależność do danego kościoła, itd. ) "Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił" (Ef 2,8-9). Bóg kara każdy, nawet najmniejszt grzech. Jezus poniósł karę należną dla każdego człowieka. Nic nie jest w stanie przykryć naszych grzechów, ale jest tylko jeden sposób by uniknąć kary - przyjąć ofiarę Jezusa, który poniósł naszą karę.

1. każdy biblijny kościół jest autonomiczny
2. a co rozumiesz przez pojęcie "przejśćie z katolicyzmu na protestantyzm"? Wiary nie wybiera się jak masło w hipermarkecie. Katolicyzm to religia, a biblijny protestantyzm to wiara Jezusowi.
3. Maria była matką Jezusa, a dla chrześcijan jest przykładem do naśladowania. Nie jest natomiast matką Boga, pośredniczką z Bogiem, pocieszycielką, orędowniczką, itd. K. katolicki dopuszcza się bluźnierstwa nazywając tak Maryję. Co do demonów podszywających się pod Marię koniecznie obejrzyj film: http://video.google.pl/videoplay?docid= ... 7101854999
4. nie ma czegoś takiego jak "msza święta". Są nabożeństwa na których chrześcijanie oddają cześć Bogu poprzez pieśni, modlitwę, kazanie
6. Nie "Boże narodzenie" bo Bóg się nie narodził, ale jest wieczny :) święta Narodzenia Pańskiego i Wielkanoc w jednym zborze są obchodzone, w innym nie. Oczywiście bez pogańskich obrzędów.

Poczytaj sobie te strony
http://www.justforcatholics.org/pl.htm (krótkie i ważne artykuły o Ewangelii)
odpowiedzi na pytania dotyczące Kościoła katolickiego


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "Nawrócenie", pytania

Postautor: KAAN » 11 paź 2008, 18:49

SirCosmo pisze:Witajcie bracia
Witaj Sir :)
SirCosmo pisze:Czytałem trochę o protestantyzmie lecz nadal mam kilka pytań:
1) Jak przedstawia się struktura kościoła protestanckiego, jest w jakaś samowola czy jak? Odłamy jakoś sobie podlegają czy to jakby oddzielne instytucje?
Protestantyzm to bardzo szerokie pojęcie i nie wiem czy konkretnie chodzi ci o tek Ewangelicko Augsburski czy ogólnie ci którzy wierzą w zbawienie z łaski Bożej przez wiarę w Pana Jezusa. Ogólnie kościoły protestanckie i podobne do protestanckich, ewangeliczne różnią się swoją strukturą, nie ma jednego schematu organizacyjnego. Najważniejsze jest to że głową Kościoła jest Pan Jezus, a wszyscy należący do kościoła są braćmi. To co nazywasz odłamami to są różne przejawy rozumienia pewnych spraw które powodują że ludzie o podobnych poglądach należą do oddzielnych grup - zborów - kościołów. Np. jedni wierzą podobnie jak Luter to tworzą kościół Ewangelicko Augburski, inni nie uznaja pewnych praktyk luteran to utworzyli kosciół metodystyczny, jeszcze inni mają inne zrozumienie organizacji i pewnych szczególnych spraw teologicznych to tworzą np. zbory baptystyczne, zielonoświątkowe, wolnych chrześcijan. Jednak każdy zbawiony z wiary czlowiek należący do któregokolwiek z tych denominacji zdaje sobie sprawę że należy do tego samego jedynego Kościoła którego głową jest Pan Jezus.
2) Jak wygląda przejście z katolicyzmu na protestantyzm, czy to ot tak, przestanie się chodzić do jednego kościoła i zacznie się chodzić do drugiego, czy istnieją jakieś ustalone procedury?
To się tak nie da, formalnie przejść i już. To nic nie daje, każdy z pastorów czy starszych braci , kiedy do nich przyjdziesz do zboru to zapyta cię najpierw w co wierzysz, to wiara jest tym co określa ciebie. Jeśłi uwierzyłes w Pana Jezusa wiarą pochodzącą od Boga opisaną w Ewangelii to samo przyjęcie do zboru jest prostą sprawą. W naszych społecznościach po prostu wyznajesz wiarę przed zborem i już. Nie ma deklaracji, metryk, aktów przyjęcia czy czegoś podobnego. Po prostu jesteś uznany za cżlonka społeczności. W różnych denominacjach ma to różny przebieg, ale u nas tak jest.
3) Chciałbym się dowiedzieć więcej na temat Maryi w p., wiem że nie istnieje jej kult ale naczytałem się o jakichś demonach czy diabłach poszywających się pod nią. :O Jak się przedstawia sprawa z nią?
Maria jest nasza siostrą w Panu Jezusie, bardzo ją kochamy, zwłaszcza że miała przywilej urodzić i wychowywać Pana jezusa. Jednak nie oddajemy jej czci jak w KRK, bo jest tylko człowiekiem. Rzeczywiście dostrzegamy że przejawy tzw. objawień maryjnych to są demoniczne sprawy i jesteśmy od nich jak najdalej, nie interesujemy się nimi.
4) Jak wygląda obrzęd mszy św.?
O ile wiem to w kościołach głównego nurtu reformacji msze mają w niektórych szczegółach podobny przebieg do katolickich, ale różnią się zasadniczo w traktowaniu samej mszy nie jako ofiary, bo ofiara została ostatecznie złożona przez Pana Jezusa na krzyżu, ale jako nabożeństwo ku czci i chwale Boga. W mojej społeczności nie ma czegoś takiego jak msza ze swym rytuałem, ale są zgromadzenia - nabożeństwa, o nie ustalonym z góry przebiegu, jednak mające swój porządek i pewne stałe elementy, jak modlitwa, czytanie Biblii, śpiew, kazanie Słowa, i łamanie chleba i picie wina zgodnie z nakazem Pańskim.
5) Podobno kiedyś do Pisma Św. dodano jakieś "buble" żeby mieć argumenty na protestantów. Co to za fragmenty pisma?
6) Jakie są święta w kościele protestanckim? Czy Boże Narodzenie i Wielkanoc wyglądają tak samo jak w KRK, wiecie, tradycje, obrzędy i takie tam...
Może kiedyś indziej , za dużo na raz, może ktoś inny odpowie :)
Jeśli chodzi o może życie katolickie to jest po prostu... żadne... Po prostu zdaję sobie sprawę że KRK to instytucja manipulująca wiernymi i przeinaczająca wolę Najwyższego zawartą w Biblii. Przeraża mnie obłuda i chciwość księży, z którą stykam się na co dzień (taki przykład, będąc na wakacjach w kościele ksiądz zbierając "na tacę" tym głośniej mówił "Bóg zapłać" i ktoś większą sumę wrzucił). Do spowiedzi nie chodzę, dopiero w sytuacji kiedy rodzice się upomną że "pasowało by iść"... Ale i tak wszystkie są nieważne bo to bardzo wstydliwe zwierzać się komuś, kto może grzeszy bardziej niż ja... Części grzechów po prostu nie wyznaję. Ale mówię Jezusowi że bardzo za wszystkie żałuję.
Robisz to co każdy wierzący, wyznajesz grzech Bogu to jest ważne i jest wskazówką że masz żywe sumienie, to bardzo cenne. Czytaj dalej dyskutuj tu na forum i powoli rozjaśni ci się co to jest ta biblijna wiara.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 13 paź 2008, 15:19

Puritan, dobrze mówisz (a raczej nie ty a Jezus). Ale to wszystko nie jest takie łatwe...
Wierzę w Jezusa przez cały czas i nie odwracam się od niego. Kościół, do którego należę jest tutaj chyba sprawa drugorzędną. Mogę tak samo czcić Boga i jego syna będąc w różnych odłamach Chrześcijaństwa. Sam kolega napisał:
Tylko przez wiarę w Jezusa możesz zostać zbawionym (nie przez dobre uczynki, sakramenty, przynależność do danego kościoła, itd. )

Druga sprawa to nie mogę od tak rzucić to w co wierzyłem a to co w protestantyźmie uznaje się za złe czy bałwochwalcze. Całe życie oddawałem cześć Maryi i od tak mam skończyć, powiedzieć Nie, nie będę się do Ciebie modlił, Jezus mi tego nie nakazał? To trudne...

A Jezus rzekł do niego: Żaden, który przyłoży rękę do pługa i ogląda się wstecz, nie nadaje się do Królestwa Bożego.

Kto miłuje ojca albo matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien; i kto miłuje syna albo córkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien.


Rodzina pewnie nazwałaby mnie wrogiem ich religii i dzieciuchem, który nie wie co dobre a co złe...
W sumie to nie wiem co mógłby odpowiedzieć na te słowa z Biblii... :-/

Ale sam jeszcze nie jestem stuprocentowo pewien tej decyzji.

Dziękuję za zamieszczone linki. Wkrótce się z nimi zapoznam.


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 13 paź 2008, 15:46

SirCosmo pisze:Druga sprawa to nie mogę od tak rzucić to w co wierzyłem a to co w protestantyźmie uznaje się za złe czy bałwochwalcze. Całe życie oddawałem cześć Maryi i od tak mam skończyć, powiedzieć Nie, nie będę się do Ciebie modlił, Jezus mi tego nie nakazał? To trudne...

A może weź spojrzyj inaczej, to nie jest tak że protestantyzm bez powodu uznaje coś za bałwochwalstwo. Jeżeli coś Biblia nazywa bałwochwalstwem, to tak rzeczywiście jest i autorytet Pisma jest ponad ludową tradycją jaką jest pobożność maryjna. To nie ma być tak "bo protestantyzm tak mówi" tylko dlatego że Biblia tak mówi.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 13 paź 2008, 18:59

SirCosmo pisze:Sam kolega napisał:
Tylko przez wiarę w Jezusa możesz zostać zbawionym (nie przez dobre uczynki, sakramenty, przynależność do danego kościoła, itd. )
Pisząc to chciałem przekazać, że zbawia nie organizacja, ale Jezus (dlatego np. nie ma żadnej zależności pomiędzy zbawieniem a chodzeniem do kościoła jak to naucza KK). Jednak nie zmienia to faktu, że od fałszywej religii trzeba się odłączyć (o czym również mówi Biblia). Musisz zrozumieć, że Kościół katolicki ma bardzo mało wspólnego z chrześcijaństwem, zawiera tylko pozory chrześcijaństwa. Ale dużo o tym można pisać.. nie chcę rozpoczynać offtopicu, lepiej poczytaj podane wcześniej strony

SirCosmo pisze:Druga sprawa to nie mogę od tak rzucić to w co wierzyłem a to co w protestantyźmie uznaje się za złe czy bałwochwalcze. Całe życie oddawałem cześć Maryi i od tak mam skończyć, powiedzieć Nie, nie będę się do Ciebie modlił, Jezus mi tego nie nakazał? To trudne...
Pytanie - dlaczego w protestanyźmie uznaje się te rzeczy za bałwochwalcze. Odpowiedź - dlatego że Biblia (Bóg) uznaje je za bałwochwalcze

SirCosmo pisze:Rodzina pewnie nazwałaby mnie wrogiem ich religii i dzieciuchem, który nie wie co dobre a co złe...
W sumie to nie wiem co mógłby odpowiedzieć na te słowa z Biblii... :-/

Ale sam jeszcze nie jestem stuprocentowo pewien tej decyzji.

Dziękuję za zamieszczone linki. Wkrótce się z nimi zapoznam.
Zapoznaj się, a na pewno zrozumiesz wiele ważnych biblijnych prawd, które nie są popularne na świecie :)


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 22 paź 2008, 13:42

Mam trochę wątpliwości:

Kościół protestancki utrzymuje jesteśmy zbawienia dzięki wierze a nie dzięki uczynkom. Jednak czytamy:

Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić? 15 Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, 16 a ktoś z was powie im: ?Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!? - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? 17 Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. 18 Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. 19 Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą9.
20 Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna? 21 Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym?10 22 Widzisz, że wiara współdziałała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała. 23 I tak wypełniło się Pismo, które mówi: Uwierzył przeto Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość11, i został nazwany przyjacielem Boga. 24 Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary12. 25 Podobnie też nierządnica Rachab, która przyjęła wysłanników i inną drogą odprawiła ich13, czy nie dostąpiła usprawiedliwienia za swoje uczynki? 26 Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków. Jk 2,14-26


Druga sprawa to sprawa ksiąg nienatchnionych. Znalazłem trochę informacji na ten temat na forum ale to co mnie niepokoi a do czego dokopałem się w internecie:

Synod plenarny Afryki w Hipponie (08.10.393 r.) - kanon 36

(Zarządza się), ażeby poza kanonicznymi księgami Pisma św. Nie czytać niczego w Kościele pod mianem ksiąg Bożych. Księgami kanonicznymi Pisma św. są następujące: Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb, Powtórzonego Prawa, Jozuego, Sędziów, Rut, cztery księgi Królestw, dwie księgi Kronik, Hioba, Psałterz Dawidowy, pięć ksiąg Salomona, Dwanaście ksiąg prorockich, Izajasza, Jeremiasza, Daniele, Ezechiela, Tobiasza, Judyty, Estery, dwie księgi Ezdrasza, dwie księgi Machabejskie.


Ale przecież podobno te księgi do Biblii dodano na soborze Trydenckim w XVI w.?


A tak w ogóle na ostatniej lekcji religii ksiądz, może nie dosłownie, stwierdził że protestantyzm nie jest religią chrześcijańską... :roll: :crazy:


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 22 paź 2008, 14:39

SirCosmo pisze:Mam trochę wątpliwości:
Kościół protestancki utrzymuje jesteśmy zbawienia dzięki wierze a nie dzięki uczynkom. Jednak czytamy:
Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, ..... Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków. Jk 2,14-26


Jakub pokazuje pomiędzy wiarą polegającą na wiedzy (demony również wierzą i drżą), a wiarą zbawiającą, która rodzi dobre uczynki, dobre uczynki są probierzem prawdziwej wiary, a nie jej powodem. Wiara jest efektem działania Ducha Świętego dlatego jest możliwym, że wiara jest nieutracalna jak zbawienie. Gdyby wiara polegała tylko na człowieku to można byłoby ją stracić tak jak i zbawienie.
SirCosmo pisze:Druga sprawa to sprawa ksiąg nienatchnionych.....Ale przecież podobno te księgi do Biblii dodano na soborze Trydenckim w XVI w.?A tak w ogóle na ostatniej lekcji religii ksiądz, może nie dosłownie, stwierdził że protestantyzm nie jest religią chrześcijańską... :roll: :crazy:
To są ludzkie sprawy, synod był 350 lat po Chrystusie i w okresie kiedy herezje zaczynały gwałtownie wnikać do Kościołą. Synody nie mają dla wierzącego wiążącego znaczenia, to są tylko ludzkie ustalenia, ja wolę ufać temu co Słowo podaje, a tam Pan Jezus opierał się o żydowski kanon zawierający Zakon, Pisma i Proroków - trzy części jasno zdefiniowane w których nie ma ksiąg przyjętych przez katolików.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 24 paź 2008, 17:24

W protestantyzmie nie ma spowiedzi w konfesjonale. Ale przecież w biblii pisze:

Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którymkolwiek zatrzymacie, będą zatrzymane

Jak to się ma do tego?


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 24 paź 2008, 17:29

SirCosmo pisze:W protestantyzmie nie ma spowiedzi w konfesjonale. Ale przecież w biblii pisze:

Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którymkolwiek zatrzymacie, będą zatrzymane

Jak to się ma do tego?

Pokaż mi zyjącego apostoła który odpuści Tobie grzechy...
Poza tym, pamietasz modlitwe "Otcze nasz"? jest tam zdanie: "i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy..." wiec widzisz jak to jest...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 paź 2008, 15:50

SirCosmo pisze:W protestantyzmie nie ma spowiedzi w konfesjonale. Ale przecież w biblii pisze:

Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którymkolwiek zatrzymacie, będą zatrzymane

Jak to się ma do tego?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że grzechy odpuszczać może tylko Bóg.

Mat. 9:2-6 (BW)
2. I oto przynieśli mu sparaliżowanego, leżącego na łożu. A gdy Jezus ujrzał wiarę ich, rzekł do sparaliżowanego: Ufaj, synu, odpuszczone są grzechy twoje.
3. A oto niektórzy z uczonych w Piśmie pomyśleli sobie: Ten bluźni.
4. Ale Jezus przejrzawszy ich myśli, rzekł: Dlaczego myślicie źle w sercach swoich?
5. Cóż bowiem jest łatwiej, czy rzec: Odpuszczone są grzechy twoje, czy rzec: Wstań i chodź?
6. Lecz abyście wiedzieli, że Syn Człowieczy ma moc na ziemi odpuszczać grzechy - rzekł do sparaliżowanego: Wstań, weź łoże swoje i idź do domu swego!

Powracając do Twojej cytacji:
Jan. 20:21-23 (BW)
21. I znowu rzekł do nich Jezus: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam.
22. A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego.
23. Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane.

Mamy tutaj dwie dodatkowe ważne informacje: tchnienie Ducha Świętego i inną formę nakazu głoszenia Ewangelii. Jak poszperasz troszkę odnośnie pierwszych wieków Chrześcijaństwa to zauważysz, że praktycznie wszyscy pierwsi Chrześcijanie głosili odpuszczenie grzechów głosząc Ewangelię. Spowiedź uszna to wymysł dużo, dużo późniejszy. Polecam też przestudiowanie Dziejów Apostolskich w poszukiwaniu Szymona Czarnoksiężnika -- zobacz do kogo został odesłany "na spowiedź".

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 29 paź 2008, 22:43

No cóż bracia. Coraz bardziej jestem przekonany co do słuszności chęci przejścia na protestantyzm. Odczuwam obecność Boga. Czuję że mówi do mnie że kieruję się w dobrą stronę. Może się komuś wydać to dziwne... Nigdy nie doświadczałem czegoś takiego. Zacząłem czytać Biblię. Częściej rozmawiam z Bogiem. Na razie widzę same pozytywne aspekty. Będąc nieuświadomionym katolikiem jakimś sposobem nie potrafiłem odnaleźć się w wierze. Zmienił wszystko mój sprzeciw wobec temu kościołowi. Odcinając się po części od jego doktryn poczułem zespolenie z Bogiem.

Mam kolejne pytania, jeśli jeszcze jakieś mi się przypomni to napiszę, jednocześnie przepraszam że zasypuję was nimi, biorąc pod uwagę że pewnie wielokrotnie interesujące mnie sprawy były poruszane na forum. Jednakże nie natknąłem się na nie podczas przeszukiwania forum. (prosiłbym już od teraz o odpowiedzi jak co się ma w ewangelicyzmie, chociaż interesują mnie także porównania do ewangelikalizmu - jednakże w mniejszym stopniu)
1) Jak to jest ze znakiem krzyża? Jest, nie ma go? Dlaczego tak? Dlaczego nie?
2) Jak wygląda spowiedź, w jakich okolicznościach wyznajemy grzechy Panu?

Niech Bóg was błogosławi.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości