Kilka pytań o protestantyzm.

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
kasama
Posty: 10
Rejestracja: 22 gru 2008, 11:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Kilka pytań o protestantyzm.

Postautor: kasama » 08 lut 2009, 16:54

Witajcie!
Jestem tutaj nowa. Ale już od dłuższego czasu zainteresowana jestem przejściem z katolicyzmu na protestantyzm. Przede mną jeszcze długa droga, choć podstawowa prawda już dotarła do mnie, a wrażenie było oszałamiające: wierzyć w Chrystusa Pana.
Czytałam trochę o protestantyzmie lecz nadal nurtuje mnie kilka pytań:
1) Jak przedstawia się struktura kościoła protestanckiego? (Nie mogę tego ogarnąć :-|)
2) Jak wygląda przejście z katolicyzmu na protestantyzm? Czy istnieją jakieś ustalone procedury? (Ponowne narodzenie, chrzest itd.)
3) Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakiś kult Maryi (czy oddawana jest jej cześć, czy tylko szacunek ze względu na urodzenie Jezusa?)
4) Jak wygląda obrzęd mszy świętej i czy to jest msza? Części mszy itd.
5) Czy Pismo Święte jest czyste, w znaczeniu: bez dodatkowych ksiąg?
6) Jakie są święta w kościele protestanckim? Czy Boże Narodzenie i Wielkanoc wyglądają podobnie jak w KRK? (tradycje, obrzędy itd).
Jeśli podobne pytania już gdzieś tu były, to przepraszam, że powielam.

Czuję, że Bóg prowadzi mnie już we właściwą stronę. Jednak proszę Was (Protestantów) o pomoc, bo moja wiedza jest mało uporządkowana.
Pozdrawiam.


Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań o protestantyzm.

Postautor: Eliasz » 08 lut 2009, 17:24

kasama pisze:Witajcie!


Cześć :)

kasama pisze:1) Jak przedstawia się struktura kościoła protestanckiego? (Nie mogę tego ogarnąć :-|)


Są zasadniczo dwie możliwe struktury. Większośc wyznań protestanckich opiera się na jednej, lub drugiej:

a. kongregacjonalizm (łac. 'congregatio', pol. 'zbór') - każdy zbór jest autonomiczny, niezależny i suwerenny, np. baptyści. Decyzje podejmowane są większością głosów przez cały zbór (lokalne zgromadzenie).

b. prezbiterianizm (łac. 'presbýteros', pol. 'starszy') - decyzje podejmują starsi zboru, którzy jednak nie są mianowani odgórnie, ale wybierani przez cały zbór (wszystkich wiernych).

kasama pisze:2) Jak wygląda przejście z katolicyzmu na protestantyzm? Czy istnieją jakieś ustalone procedury? (Ponowne narodzenie, chrzest itd.)


Przede wszystkim musisz się narodzić na nowo z Ducha Świętego, jeśli jeszcze nie jesteś zbawiona. Jak być zbawionym? Przeczytaj to: http://baptysci.wordpress.com/category/ ... zbawienie/

Chrzest jest konieczny, aby stać się członkiem zboru, chyba że sytuacja uniemożliwia przyjęcie biblijnego chrztu przez zanurzenie (np. brak dostatecznej ilości wody). Wówczas przyjęcie do zboru następuje tylko poprzez wyznanie wiary i złożenie świadectwa o tym, że się jest zbawionym.

kasama pisze:3) Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakiś kult Maryi (czy oddawana jest jej cześć, czy tylko szacunek ze względu na urodzenie Jezusa?)


Cześć nie, zgodnie z zasadą Soli Deo Gloria. Szacunek tak, ponieważ jest godną naśladowania chrześcijanką.

kasama pisze:4) Jak wygląda obrzęd mszy świętej i czy to jest msza? Części mszy itd.


Nie ma mszy. Msza jest ofiarą. My wierzymy tylko w jedną i niepowtarzalną Ofiarę Krzyża złożoną raz na zawsze 2000 lat temu przez Chrystusa Pana.

Protestanci spotykają się na nabożeństwach. Składają się na nie:

Pieśni, modlitwy wiernych, czytanie psalmów, kolekta darów, no i przede wszystkim Zwiastowanie Słowa, czyli kazanie. Kazanie jest najważniejszą częścią protestanckiego nabożeństwa. Zwykle raz na miesiąc wspominamy śmierć Pańską poprzez Wieczerzę Pańską pod postacią chleba i wina.

kasama pisze:5) Czy Pismo Święte jest czyste, w znaczeniu: bez dodatkowych ksiąg?


Tak. Nasze Biblie zawierają prawdziwy kanon hebrajski (Stary Testament) oraz pisma apostolskie (Nowy Testament). Nie ma ksiąg zatwierdzonych w 1546 r. na Soborze Trydenckim, które nie należą do kanonu hebrajskiego, nie mogąc być tym samym częścią Starego Testamentu.

kasama pisze:6) Jakie są święta w kościele protestanckim? Czy Boże Narodzenie i Wielkanoc wyglądają podobnie jak w KRK? (tradycje, obrzędy itd).


To zależy. Nie ma chyba ani jednego święta, które by obchodzili wszyscy protestanci. Kilka obchodzonych mogę wymienić:

- Narodzenie Pańskie
- Wielki Piątek
- Zmartwychwstanie Pańskie
- Wniebowstąpienie Pańskie
- Pięćdziesiątnica
- Święto Reformacji

Poza tym większość świętuje niedzielę, zaś część - sobotę (np. baptyści dnia siódmego). Niektórzy nie świętują nic.

Zwykle protestancki sposób obchodzenia świąt różni się od katolickiego tym, że w ich centrum jest Słowo Boże zwiastowane w okolicznościowym kazaniu, nie zaś obrzędy i zwyczaje ludowe.

kasama pisze:Jeśli podobne pytania już gdzieś tu były, to przepraszam, że powielam.


Nie ma sprawy :)

kasama pisze:Czuję, że Bóg prowadzi mnie już we właściwą stronę. Jednak proszę Was (Protestantów) o pomoc, bo moja wiedza jest mało uporządkowana.
Pozdrawiam.


Dziękuję Panu, że pociągnął Cię w kierunku chrześcijaństwa :)

::SHALOM::


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań o protestantyzm.

Postautor: jj » 08 lut 2009, 17:31

kasama pisze:Witajcie!
Jestem tutaj nowa. Ale już od dłuższego czasu zainteresowana jestem przejściem z katolicyzmu na protestantyzm. Przede mną jeszcze długa droga, choć podstawowa prawda już dotarła do mnie, a wrażenie było oszałamiające: wierzyć w Chrystusa Pana.


Tak! To jest wystarczajace. Do czego? Do podazania droga prawdy, zeby zyc wiecznie.
I tu nastepuje to genialne. To On, Chrystus Pan, sam, osobiscie jest ta Drpga, Prawda i wiecznym zyciem!!! Rozumiesz? Mysle, ze tak. :)
Kiedy doszlas juz do tak wielkiej wiedzy, oszalamiajacego stwierdzenia, ze wszystko polega na tym, zeby wierzyc w Chrystusa - to z pewnoscia wiesz, co to znaczy. Rownie dobrze wiesz, ze nie chodzi tutaj o uwierzenie w istnienie Osoby Chrystusa, ale w sama Osobe, jestem o tym przekonany, ze to takze wiesz.
Jak wierzy sie w osobe?
Witaj!


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 08 lut 2009, 18:08

kasama pisze:Przede mną jeszcze długa droga, choć podstawowa prawda już dotarła do mnie, a wrażenie było oszałamiające: wierzyć w Chrystusa Pana.

Dokładniej, trzeba przyjąć Go jako Pana swojego życia aby być zbawionym. Polecam: http://purytanin.wordpress.com/2009/02/ ... ego-zycia/


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
kasama
Posty: 10
Rejestracja: 22 gru 2008, 11:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kasama » 09 lut 2009, 12:11

Eliasz pisze:
kasama pisze:1) Jak przedstawia się struktura kościoła protestanckiego? (Nie mogę tego ogarnąć :-|)


Są zasadniczo dwie możliwe struktury. Większośc wyznań protestanckich opiera się na jednej, lub drugiej:

a. kongregacjonalizm (łac. 'congregatio', pol. 'zbór') - każdy zbór jest autonomiczny, niezależny i suwerenny, np. baptyści. Decyzje podejmowane są większością głosów przez cały zbór (lokalne zgromadzenie).

b. prezbiterianizm (łac. 'presbýteros', pol. 'starszy') - decyzje podejmują starsi zboru, którzy jednak nie są mianowani odgórnie, ale wybierani przez cały zbór (wszystkich wiernych).


No dobrze, a jakie są te grupy wyznaniowe? Np. czy ewangelicy należą do grupy a, czy do b, jw.? Właśnie to chciałabym sobie usystematyzować.

Puritan pisze:
kasama pisze:Przede mną jeszcze długa droga, choć podstawowa prawda już dotarła do mnie, a wrażenie było oszałamiające: wierzyć w Chrystusa Pana.

Dokładniej, trzeba przyjąć Go jako Pana swojego życia aby być zbawionym. Polecam: http://purytanin.wordpress.com/2009/02/ ... ego-zycia/

Dzięki za link. :-> Zapoznałam się i będę się starać ze wszystkich sił, ale to wcale nie takie proste po 30 latach bycia katoliczką...


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 09 lut 2009, 15:22

kasama pisze:Dzięki za link. :-> Zapoznałam się i będę się starać ze wszystkich sił, ale to wcale nie takie proste po 30 latach bycia katoliczką...

Łuk. 13:24-27
24. Starajcie się wejść przez wąską bramę, gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, ale nie będą mogli.
25. Gdy wstanie gospodarz i zamknie bramę, a wy staniecie na dworze i pukać będziecie w bramę, mówiąc: Panie, otwórz nam, a on odpowie: Nie wiem, skąd jesteście.
26. Wówczas zaczniecie mówić: Jadaliśmy i pijaliśmy przed tobą, i na ulicach naszych nauczałeś;
27. A on powie wam: Nie wiem, skąd jesteście, odstąpcie ode mnie wszyscy, którzy czynicie nieprawość.

Jezus powiedział, że trzeba się starać wejść przez wąską bramę. Ale musisz również pamiętać, że jakkolwiek byś się nie starała, nie zapracujesz na swoje zbawienie. Zbawienie jest to całkowicie darmowy dar, który przyjmuje się poprzez wiarę i w momencie zbawiającej wiary człowiek automatycznie staje się dzieckiem Bożym. Albo Jezus jest twoim Panem, albo nim nie jest wcale, nie jest możliwe, że czasami jest, a czasami nie jest.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Ryszard
Posty: 126
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:44
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Wrocław
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań o protestantyzm.

Postautor: Ryszard » 10 lut 2009, 14:49

kasama pisze:Witajcie!
Jestem tutaj nowa. Ale już od dłuższego czasu zainteresowana jestem przejściem z katolicyzmu na protestantyzm. Przede mną jeszcze długa droga, choć podstawowa prawda już dotarła do mnie, a wrażenie było oszałamiające: wierzyć w Chrystusa Pana.
Czytałam trochę o protestantyzmie lecz nadal nurtuje mnie kilka pytań:
1) Jak przedstawia się struktura kościoła protestanckiego? (Nie mogę tego ogarnąć :-|)
2) Jak wygląda przejście z katolicyzmu na protestantyzm? Czy istnieją jakieś ustalone procedury? (Ponowne narodzenie, chrzest itd.)
3) Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakiś kult Maryi (czy oddawana jest jej cześć, czy tylko szacunek ze względu na urodzenie Jezusa?)
4) Jak wygląda obrzęd mszy świętej i czy to jest msza? Części mszy itd.
5) Czy Pismo Święte jest czyste, w znaczeniu: bez dodatkowych ksiąg?
6) Jakie są święta w kościele protestanckim? Czy Boże Narodzenie i Wielkanoc wyglądają podobnie jak w KRK? (tradycje, obrzędy itd).
Jeśli podobne pytania już gdzieś tu były, to przepraszam, że powielam.

Czuję, że Bóg prowadzi mnie już we właściwą stronę. Jednak proszę Was (Protestantów) o pomoc, bo moja wiedza jest mało uporządkowana.
Pozdrawiam.


Witaj zadałaś bardzo dużo pytań na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, gdyż protestantyzm nie stanowi jednolitej struktury kościelnej. Mozna w nim dostrzec dwie wyraźnie struktury kościoły ewangelickie (metodyści, luteranie, reformowani) i ewangeliczne (baptysci, zielonoświąkowcy, wolni chrześcijanie, ewangeliczni chrześcijanie).

Kazdy z tych kościołów ma rózne sturktury organizacyjne, typu ewangelickiego najczęściej prezbiteriańsko episkopalne, zas ze ewangeliczne najczęściej zbliżone do kongregacjonalizmu (czyli zarządzane demokratycznie).
Odonośnie puntku 2 to zalezy od danej wspólnoty i w niej nalezy się pytać. w Kościele baptystów nalezy być ochczonym w wieku świadomym na wyzanieni wairy i złozyć deklarację przystąpienia. Jesli brak chrztu to wraz z chrztem nastepuje najczęściej automatyczne przyjęcie do zboru.
W żadnym z kościołów protestanckich nie ma kultu Marii, modlitwy do świętych oraz modlitwy za zmarłych. Wynika to z teologii protestantyzmu.

Nabożeństwo protestanckie różni się od siebie w zależności od wyznania. Trudno tutaj jednoznacznie podać informację jak wygląda. Raczej jeśli jest jakaś stała liturgia to w formule szczątkowej. w niektórych kościołach Pamiątka Wieczerzy Pańskiej (komunia) jest obchodzona co tydzień w innych co miesiąc. Niektóre wspólnoty nie mają stałych elementów nabożeństwa poza piesnia, czytaniem słowa Bożego, modlitwą i kazaniem. Wszystkie elementy są dowolnie dobierane według uznania prowadzacego nabożeństwo.

Kanon Pisma Świętego jest taki jak protestnacki czyli bez ksiąg wtórnokanionicznych.
W zasadzie nie ma jakiejś stałej listy świąt, to też zależy od denominacji. U baptystów jest Wielki Piątek, Wielkanoc i Boże narodzenie, czasami w niektorych zborach Zielone Świątki. Są też takie święta jak dzień reformacji, dzień rodziny itp. Zależne od tradycji danego kościoła lub nawet tradycji danego zboru.

Najprościej proszę udać się do paru zborów protestnckich i tam na miejscu można zobaczyć jak wygląda nabożeństwo protestanckie, zawsze po nabożeństwie można porozmawiać z pastorem lub kimś ze zboru.


kasama
Posty: 10
Rejestracja: 22 gru 2008, 11:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kasama » 16 lut 2009, 17:22

Ryszard pisze:... Mozna w nim dostrzec dwie wyraźnie struktury kościoły ewangelickie (metodyści, luteranie, reformowani) i ewangeliczne (baptysci, zielonoświąkowcy, wolni chrześcijanie, ewangeliczni chrześcijanie).


Ryszardzie, bardzo Ci dziękuję. :-> To wiele mi rozjaśniło w głowie.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości